Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Największe badania w historii
Wyniki nowego, trwającego cztery miesiące, badania klinicznego potwierdzają, że stosowanie probiotyków (14 szczepów bakterii, 8 mld jtk/dobę) jest bezpieczniejsze i efektywniejsze niż placebo w zwalczaniu objawów u pacjentów chorujących na zespół jelita drażliwego (IBS). Było to pierwsze tak duże badanie na ten temat, przeprowadzone na podwójnie zaślepionej, randomizowanej i kontrolowanej próbie z zastosowaniem suplementów probiotycznych.
Intrygujące wyniki
W badaniu wzięło udział 360 pacjentów ze zdiagnozowanym IBS. Grupa przyjmująca suplementy probiotyczne Bio-Kult zgłaszała zmniejszenie bólu brzucha w 69%, w porównaniu do 47% osób przyjmujących placebo. Badanie pokazało również, że grupa pacjentów, którzy początkowo ocenili swoje objawy jako umiarkowane lub ciężkie, po przyjmowaniu probiotyków odczuła znaczną poprawę aż w 86%. Natomiast grupa przyjmująca placebo odczuła zmniejszenie objawów tylko w 52%. Łącznie 33,7% badanych przyjmujących probiotyki zgłosiło całkowity brak objawów po 16 tygodniach stosowania (w porównaniu do jedynie 12,8% w grupie placebo).
Poprawa jakości życia?
W badaniu stwierdzono, że oprócz złagodzenia objawów IBS Bio-Kult znacznie poprawia wszystkie aspekty jakości życia (QoL – Quality of Life), oceniane w 34-punktowym kwestionariuszu IBS-QoL, który obejmuje aspekty psychologiczne takie jak niepokój o stan zdrowia, depresja, brak radości z życia i poczucie unikania sytuacji stresowych.
Zdanie ekspertów
Czołowi eksperci twierdzą, że odkrycia te są znaczącym przełomem w zrozumieniu roli, jaką bakterie odgrywają nie tylko w fizycznych, ale także w psychologicznych objawach IBS. Zdaniem dra Philipa Burneta, profesora nadzwyczajnego na Uniwersytecie w Oksfordzie, wiele objawów IBS ulega złagodzeniu po suplementacji probiotykami. Naukowiec stwierdził też, że używanie probiotyków może w przyszłości pomóc w zwalczaniu takich stanów jak depresja i lęk oraz zaznaczył, że istnieje silny związek między depresją a IBS. Niektórzy badacze sugerują nawet, że same zaburzenia nastroju mogą wynikać z braku równowagi mikrobiologicznej w organizmie. Burnet przywołał inne niedawno przeprowadzone badanie, które wykazało zmniejszenie lęku i stanu depresyjnego u szczurów oraz we wstępnych badaniach na ludziach.
Zespół jelita drażliwego – problem współczesnej medycyny
Zdaniem dra Ashtona Harpera, twórcy Bio-Kult, IBS to istotny problem, który obniża jakość życia i stanowi ogromne obciążenie ekonomiczne dla systemów opieki zdrowotnej na całym świecie. Bezpieczne i praktyczne leczenie IBS, które jest w stanie zredukować ból, nie wspominając o całkowitym ustąpieniu objawów, przyniosłoby ogromną korzyść w zwalczaniu tego poważnego problemu medycznego.
Źródła:
Przeczytaj także
Spożywanie zbyt dużej ilości soli sprzyja wystąpieniu nadciśnienia, chorób serca i pojawieniu się problemów z kamieniami nerkowymi. Dodatkowo wysoka konsumpcja soli może negatywnie oddziaływać na przebieg chorób...
Jednym z najbardziej obiecujących obszarów rozwoju w dziedzinie żywienia człowieka w ciągu ostatnich dwóch dekad stało się wykorzystanie probiotyków i uznanie ich roli w profilaktyce ludzi. Probiotyki to najczęściej...
Najnowsze dane (Euromonitor International) pokazują, że światowy rynek probiotyków jest wart obecnie ok 40 miliardów €. Jogurt wciąż dominuje jako główny produkt probiotyczny generując 76% sprzedaży...