Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Rok na diecie śródziemnomorskiej
W doświadczeniu wzięło udział 297 uczestników, których przydzielono do trzech różnych grup w zależności od poziomu biomarkerów związanych z niealkoholowym stłuszczeniem wątroby i którym przez rok polecono stosowanie diety śródziemnomorskiej. Rezultaty badania wykazały znaczące zmiany w mikrobiocie jelitowej osób, u których w trakcie eksperymentu największej poprawie uległy parametry związane z funkcjonowaniem wątroby. Ci z uczestników, u których organ ten był w najlepszym stanie, charakteryzowali się ponadto większą ilością korzystnych dla zdrowia bakterii w porównaniu z badanymi cechującymi się większym stopniem uszkodzenia wątroby.
Poprawa biomarkerów i zmiany w mikrobiocie
Okazało się również, że wśród osób, u których stwierdzono znaczącą poprawę markerów zdrowia metabolicznego wątroby oraz lepszą odpowiedź na dietę śródziemnomorską, niższy był poziom bakterii związanych ze stanem zapalnym. Jednocześnie zaobserwowano u nich więcej mikroorganizmów wytwarzających krótkołańcuchowe kwasy tłuszczowe – metabolity o wielu prozdrowotnych właściwościach, wśród których wymienić można poprawę funkcjonowania jelit i obniżenie ryzyka wielu chorób.
Kluczowa rola sposobu żywienia
W kontekście uzyskanych wyników współautorki publikacji, dr Ana María Gómez Pérez i dr Patricia Ruiz Limón z Uniwersytetu w Máladze, podkreślają jak duże znaczenie ma „przestrzeganie w większym stopniu założeń diety śródziemnomorskiej, która stanowi kluczowy element walki ze schorzeniami powiązanymi z otyłością”, do których należy niealkoholowe stłuszczenie wątroby. „Dysponujemy coraz większą liczbą dowodów na fundamentalną rolę mikrobioty jelitowej w utrzymaniu zdrowia metabolicznego, szczególnie w kontekście sposobu żywienia. Z tego powodu badania takie jak to są niezwykle istotne”, podsumowuje dr Isabel Moreno Indias, współkierowniczka projektu z Uniwersytetu w Máladze.
Źródła: