Colilert-18® - wykrywa w wodzie zarówno bakterie z grupy coli, jak i Escherichia coli
Colilert-18® wykrywa jednocześnie zarówno bakterie z grupy coli, jak i Escherichia coli w wodzie i umożliwia otrzymanie wyników w ciągu 18 godzin.
Organizmy heterotroficzne to szeroko definiowane mikroorganizmy, które do wzrostu wymagają węgla organicznego. Zalicza się do nich bakterie, drożdże i pleśnie. Powszechnie występują w glebie, wodzie, żywności oraz w dnach zbiorników wodnych. Znacząca większość znanych gatunków bakterii – zarówno tlenowych, jak i beztlenowych – to heterotrofy1.
Dlaczego wykonuje się oznaczenia heterotrofów?
Oznaczanie bakterii heterotroficznych metodą płytkową (HPC), znane także jako oznaczenie całkowitej liczby drobnoustrojów zdolnych do przeżycia (TVC), stosuje się od XIX wieku w celu sprawdzenia jakości dostarczanej wody. Umożliwia ono monitorowanie tendencji w zanieczyszczeniu wody. W razie zaobserwowania wzrostu zanieczyszczeń test HPC stanowi cenne narzędzie kontroli procesów.
Metody HPC są wciąż stosowane w badaniach wody w celu sprawdzenia skuteczności procesów uzdatniania wody. Są one pośrednim wskaźnikiem usuwania patogenów i pozwalają sprawdzić występowanie oraz liczbę namnożonych organizmów, które mogą mieć – choć niekoniecznie – znaczenie sanitarne. Prawidłowe monitorowanie z użyciem metod HPC umożliwia kontrolę jakości bieżącego łańcucha dostaw wody oraz wczesne wykrycie potencjalnej wady w systemie, która mogłaby spowodować zagrożenie dla zdrowia publicznego.
Konieczność szybkiego rozpoznawania skażenia bakteryjnego systemów wody przeznaczonej do spożycia oraz podjęcia działań naprawczych jest dobrze rozumiana przez przedsiębiorstwa użyteczności publicznej. Nierozpoznanie problemów i wymóg powiadamiania użytkowników o konieczności gotowania wody mogą być niezwykle kosztowne, zarówno pod względem finansowym, jak i pod kątem reputacji.
Metody oznaczeń HPC
Różnego rodzaju metody hodowlane przeznaczone do identyfikacji szerokiego spektrum mikroorganizmów w wodzie znane są jako oznaczenia bakterii heterotroficznych metodą płytkową, czy też testy HPC. Uniwersalny test HPC nie istnieje i choć standaryzowane metody zostały sformalizowane, obejmują one różnorodne warunki testowe, co prowadzi do uzyskiwania szerokiego spektrum wyników ilościowych i jakościowych.
Metody HPC stosowane są do badania ogólnego stanu systemów wodnych. Nie identyfikują one konkretnych bakterii obecnych w próbce.
Do mikroorganizmów wykrywanych przy użyciu testów HPC zalicza się te, które występują naturalnie (jako typowe i niestanowiące zagrożenia) w źródłach wody, jednak niekiedy mogą być wśród nich organizmy pochodzące z różnych źródeł zanieczyszczeń.
EasyDisc™: oznaczenia HPC następnej generacji
Oznaczenia HPC zwykle wykonuje się przy użyciu metody płytkowej, która to wymaga przygotowania agaru, dokładnej kontroli jakości oraz wielu czynności wykonywanych przez analityka.
W 2021 r. firma IDEXX Water, będąca globalnym liderem w obszarze szybkich testów mikrobiologicznych do badania wody, wprowadziła EasyDisc – nową platformę do oznaczania bakterii heterotroficznych metodą płytkową (HPC) w wodzie.
EasyDisc to proste rozwiązanie do oznaczania bakterii heterotroficznych metodą płytkową (HPC), które nie wymaga przygotowania agaru i potrzebuje niecałej minuty pracy analityka w celu przygotowania próbki.
Zabarwienie kolonii na niebiesko (jako przedstawiono na zdjęciu 1) zwiększa jednoznaczność wyników, a linie siatki wbudowane w płytkę EasyDisc upraszczają zliczanie kolonii.
Dzięki 12-miesięcznemu okresowi przechowywania EasyDisc zmniejsza potrzebę powtarzania kontroli jakości, będących koniecznością przy przygotowywaniu partii agaru, i gwarantuje, że testy są gotowe do użycia, gdy zachodzi potrzeba ich zastosowania.
Ilustracja 1: Płytka EasyDisc przedstawiająca zabarwione na niebiesko kolonie oraz linie siatki ułatwiające identyfikację i zliczanie
EasyDisc dostępny jest w 3 wariantach, co odpowiada na wszystkie potrzeby w zakresie oznaczeń HPC:
Odpowiada metodzie posiewu wgłębnego przy użyciu agaru z ekstraktem drożdżowym (YEA), jak opisano w normie ISO 6222:1999, Jakość wody – Oznaczanie żywych mikroorganizmów – Określanie ogólnej liczby kolonii na agarze odżywczym metodą posiewu powierzchniowego lub wgłębnego.2
Odpowiada metodzie posiewu wgłębnego z użyciem płytki z pożywką agarową (PCA), jako opisano w rozdziale 9215 – Oznaczanie bakterii heterotroficznych HPC – „Standardowych metod badania wody i ścieków” (Standard Methods for the Examination of Water and Wastewater3) opracowanych przez Amerykańskie Stowarzyszenie Zdrowia Publicznego (American Public Health Association, APHA).3
Odpowiada metodzie posiewu wgłębnego z użyciem płytki z agarem R2A, jak opisano w rozdziale 9215 – Oznaczanie bakterii heterotroficznych HPC – „Standardowych metod badania wody i ścieków” (Standard Methods for the Examination of Water and Wastewater3) opracowanych przez Amerykańskie Stowarzyszenie Zdrowia Publicznego (American Public Health Association, APHA).3
Ilustracja 2: Etapy procedury oznaczania z użyciem EasyDisc
1. Zdejmij wieczko i nałóż na płytkę EasyDisc 1 ml próbki.
2. Delikatnie poruszaj płytkę kolistymi ruchami, aby rozprowadzić płyn. Nałóż wieczko i inkubuj przez 20 minut w temperaturze pokojowej.
3. Kontynuuj inkubację zgodnie z czasem i temperaturą dla każdego testu.
|
Temperatura inkubacji |
Czas inkubacji |
EasyDisc PCA |
33-37 °C |
45-51 godz. |
EasyDisc YEA |
20-24 °C 34-38 °C |
64-72 godz. 40-48 godz. |
EasyDisc R2A |
20-28 °C |
5-7 dni |
3. Policz wszystkie kolonie.
W każdej metodzie próbkę przygotowuje się tak samo, a uzyskane wyniki są łatwe do interpretacji i zliczenia (patrz: Ilustracja 2).
EasyDisc to najnowsza, innowacyjna metoda badań wody opracowana przez IDEXX. Firma oferuje także metody hodowlane z użyciem pożywki płynnej przeznaczone do oznaczania ilościowego bakterii grupy coli oraz E. coli, a także metody wykrywania enterokoków, Pseudomonas aeruginosa i Legionella pneumophila.
Więcej informacji o EasyDisc podano na stronie: https://www.idexx.pl/pl/water/water-products-services/easydisc-water-microbiology-tests/
Literatura
EasyDisc jest znakiem towarowym lub zastrzeżonym znakiem towarowym IDEXX Laboratories, Inc. lub jej oddziałów w Stanach Zjednoczonych i/lub innych krajach.
Z polityką prywatności firmy IDEXX można zapoznać się na stronie www.idexx.com
Polecane produkty
Colilert-18® wykrywa jednocześnie zarówno bakterie z grupy coli, jak i Escherichia coli w wodzie i umożliwia otrzymanie wyników w ciągu 18 godzin.
Pseudalert® wykrywa Pseudomonas aeruginosa w ciągu 24 godzin bez konieczności wykonywania dodatkowych etapów potwierdzających.
Legiolert® wykrywa Legionella pneumophila z dokładnością taką samą lub większą niż tradycyjna metoda posiewu powierzchniowego i umożliwia uzyskanie ostatecznych wyników w ciągu 7 dni bez konieczności wykonywania dodatkowych etapów potwierdzających.
W temperaturze 35°C wyniki badania obecności bakterii w wodzie pitnej i w ujęciach wody można uzyskać po 48 godzinach.