Rejestracja - czytelnik

Przypomnij hasło

Menu

Menu

Facebook Twitter LinkedIn

Firma z Kordoby fałszowała certyfikaty ekologiczne nasion słonecznika i rzepaku

Kategoria: Bezpieczeństwo Żywności

Hiszpania. Służba Ochrony Przyrody (Seprona) Gwardii Cywilnej wykryła nieprawidłowości w obrocie nasionami słonecznika i rzepaku, które były fałszywie oznakowane jako pochodzące z produkcji ekologicznej. Pierwsze analizy pozwoliły na wykrycie sfałszowania dokumentacji, która fikcyjnie certyfikowała produkty jako ekologiczne. W produktach wykryto m.in. pozostałości środków ochrony roślin. Dzięki postępowaniu ustalono, że nasiona słonecznika i rzepaku pochodzą z Rumunii, a ich miejscem docelowym były Bułgaria, Włochy i Niemcy.

Fałszowanie dokumentacji dla zysków ekonomicznych

Gwardia Cywilna ustaliła, że pierwszym nabywcą produktów od rumuńskich operatorów zawsze była firma z prowincji Kordoba, która świadomie kupowała produkty pochodzące z rolnictwa konwencjonalnego, fałszowała dokumenty i „certyfikowała” je jako produkty z upraw ekologicznych. Następnie zafałszowane nasiona były dystrybuowane przy pomocy pośredników do krajów docelowych.

W informacji źródłowej nie podano jak dużo zafałszowanych nasion zostało wprowadzonych do obrotu, ale wiadomo, że dochodzenie rozpoczęto już w lutym 2019 r. i trwało ono ponad rok. Zidentyfikowano sześciu podejrzanych w tej sprawie.

 

Przypadek ten jest wybranym przez nas przypadkiem z raportu Komisji Europejskiej „Podsumowanie oszustw żywnościowych – czerwiec 2021”. To i ponad 100 źródeł z całego świata uwzględniamy w bazie zafałszowań żywności Probase360

Źródło: http://www.gentedigital.es/cordoba/noticia/3156778/sucesos--seis-investigados-por-estafa-y-falsedad-documental-en-el-comercio-de-semillas-ecologicas-por-europa/

Wybierz obszar: Bezpieczeństwo żywności Certyfikacja Food Fraud

Autor: Michał Snopkiewicz

Przeczytaj także

Zapisz się do newslettera

Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!

Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:

Zapisz się
Facebook Twitter LinkedIn