Rejestracja - czytelnik

Przypomnij hasło

Menu

Menu

Facebook Twitter LinkedIn

IFF nabywa DuPont Nutrition Unit i wygrywa przetarg z Kerry kwotą 26,2 miliardów dolarów

Kategoria: Biznes i Wydarzenia

Akcje International Flavours & Fragrances Inc. straciły po tym, jak firma osiągnęła porozumienie w sprawie przejęcia oddziału żywieniowego DuPont Inc za 26,2 miliarda dolarów. Tym samym wygrała przetarg z trzema innymi oferentami działającymi w branży składników żywności.

W wyniku transakcji powstanie nowa firma składająca się z aktywów oferenta IFF i działu żywieniowego DuPont. Firma będzie miała wartość 45,4 miliarda USD, udziałowcy DuPont otrzymają 55,4% udziałów, a udziałowcy IFF - 44,6%, podały spółki w oświadczeniu w niedzieli po tym, jak Bloomberg News poinformował o zbliżającej się transakcji.

Akcje IFF spadły w poniedziałek aż o 7,1% do 124,50 USD. To największa jak dotąd  transakcja dla nowojorskiej firmy, zdaniem analityka Bloomberg Intelligence Christopera Perrella, wygląda drogo.

W ubiegłym roku IFF kupił izraelską firmę Frutarom Industries Ltd. za 7,1 mld USD, ścigając lidera branży Givaudan SA.

Firmy wykorzystują tak zwane produkty wellness, ponieważ konsumenci stają się coraz bardziej świadomi zdrowia. IFF produkuje smaki i zapachy do żywności, artykułów higieny osobistej i artykuły gospodarstwa domowego. Dział DuPont specjalizuje się w produktach takich jak słodziki i emulgatory do kultur mlecznych i błonnika pokarmowego, i odnotował wzrost w takich obszarach, jak mięso roślinne i probiotyki.

DuPont jest efektem przekształcenia po rozpadzie DowDuPont, chemicznego giganta stworzonego w 2017 roku, który podzielił się na trzy części.

Rywalizujący licytujący

IFF miał konkurencję ze strony Kerry Group, który od dawna chciał rozwijać zdrowe szczepy bakterii, składniki suplementów diety, sery i produkty piekarnicze oraz produkty odżywcze, które odgrywają ważną rolę we wspieraniu leczenia chorób lub ich zapobiegania. W efekcie tego akcje Kerry spadły o 2,7% do 109,80 euro w obrocie w Dublinie.

Rynek

Przemysł środków aromatyzujących żywność konsoliduje się wraz ze spowolnieniem wzrostu tego rynku, a producenci środków aromatyzujących walczą z niestabilnymi cenami surowców. Transakcja Frutarom nadal pochłania czas zarządczy IFF i spowodowała zwiększenie dźwigni finansowej. Z kolei szwajcarski Givaudan zapłacił 1,6 mld USD za Naturex w 2018 roku, podczas gdy niemiecki rywal Symrise AG również przyciągał firmy w ostatnich latach.

Zródło: Blomberg

Wybierz obszar: Dodatki i składniki

Autor: FoodFakty

Przeczytaj także

Zapisz się do newslettera

Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!

Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:

Zapisz się
Facebook Twitter LinkedIn