Rejestracja - czytelnik

Przypomnij hasło

Menu

Menu

Facebook Twitter LinkedIn

Komisja zatwierdza pięć nowych oznaczeń geograficznych

Kategoria: Składniki Żywności

Komisja zatwierdziła rejestrację "Őrségi tökmagolaj" (CHOG), "Tuzséri alma" (CHNP), "Bayerischer Bärwurz" (CHOG), "Olio di Roma" (CHOG), "Muškat momjanski/Moscato di Momiano" (CHNP) w unijnym rejestrze oznaczeń geograficznych.

"Őrségi tökmagolaj" to nierafinowany olej roślinny otrzymywany przez tłoczenie prażonych nasion kabaczków uprawianych specjalnie do celów tłoczenia w historycznych wioskach Őrség na Węgrzech.

Termin "Tuzséri alma" odnosi się do jabłek przeznaczonych do spożycia na świeżo, odmian Gala, Jonagold, Red Delicious, Golden Delicious, Mutsu, Idared, Jonathan i Granny Smith z gatunku Malus domestica. Uprawy mają być prowadzone w miejscowości Tuzsér w regionie Rétköz w okręgu Szabolcs-Szatmár-Bereg na Węgrzech.

"Bayerischer Bärwurz" to napój spirytusowy produkowany w Bawarii, głównie w Lesie Bawarskim, w tradycyjny sposób z korzenia rośliny Meum athamanticum (Jacq.) lub Ligusticum mutellina (L.) Crantz.

"Olio di Roma" to oliwa z oliwek extra virgin o barwie od zielonej do złotożółtej w zależności od stopnia dojrzałości. Produkcja musi odbywać się we włoskich prowincjach Viterbo, Rieti, Rzym, Frosinone i Latina.

"Muškat momjanski/Moscato di Momiano" odnosi się do niemusujących win chorwackich. Jest to tradycyjnie używana nazwa łącząca nazwę odmiany winorośli (Muškat/Moscato) i nazwę obszaru geograficznego momjanski/di Momiano, pochodząca z miasta Momjan w północnej części półwyspu Istria.

Te pięć nowych nazw dołączy do 3 435 nazw produktów rolno-spożywczych, które są już chronione. Polityka jakości UE ma na celu ochronę konkretnych nazw produktów, aby promować ich unikalne cechy związane z pochodzeniem geograficznym i tradycyjnym know-how. Dowiedz się więcej o unijnych systemach jakości i naszej bazie danych eAmbrosia.

 

Źródło: KE

Wybierz obszar: Inspekcje Państwowe Nowości rynkowe Owoce i warzywa Przemysł napojowy

Autor: Komisja Europejska

Przeczytaj także

Zapisz się do newslettera

Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!

Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:

Zapisz się
Facebook Twitter LinkedIn