Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Lajkonik zapobiegawczo wycofuje z polskiego rynku produkty zawierające w składzie sezam.
Sezam zawierający tlenek etylenu spowodował wiele wycofań różnych produktów w kilku krajach UE, m.in. w Belgii, gdzie w ciągu 6 tygodni przeprowadzono co najmniej 23 wycofania produktów. Natomiast Norweski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności w swoim ostrzeżeniu o nasionach sezamu podał ciekawe informacje - tlenek etylenu został użyty w celu zahamowania wzrostu Salmonelli podczas przechowywania nasion w Indiach.
Komunikat dotyczący wycofania produktów marki Lajkonik
Wycofanie dotyczy wyłącznie produktów wskazanych w tabeli i nie dotyczy pozostałych produktów pod marką Lajkonik.
Ziarna sezamu zawarte w produktach opisanych w tabeli mogą zawierać pozostałości środka ochrony roślin - tlenku etylenu. Jego stosowanie i wprowadzanie w Unii Europejskiej jest niedozwolone. Tlenek etylenu jest szkodliwy dla zdrowia. W ramach działań zapobiegawczych i w celu ochrony konsumentów, Lajkonik natychmiastowo wycofuje produkty, których może to dotyczyć.
Konsumenci, którzy zakupili produkty ze wskazanymi datami przydatności do spożycia, proszeni są o nie spożywanie ich oraz zwrot paczek do sklepu, w którym dokonano zakupu (możliwy również bez okazania paragonu) lub skontaktowanie się z infolinią firmy (Tel: +48 505 514 763, e-mail: informacje@lajkonik.com)
LISTA PRODUKTÓW PODLEGAJĄCYCH WYCOFANIU - zawierających sezam
Nazwa produktu |
Data przydatności do spożycia |
Paluszki z sezamem 150G |
12.04. 2021 |
Koktajlowy Mix 230G |
19.04.2021 |
Wypiekarnia Bajgle z ziołami prowansalskimi 70g |
25.04.2021 |
Wypiekarnia Paluchy Oryginalne 70g |
26.03.2021 |
Źródło: www.lajkonik.pl
Ostrzeżenie zostało opublikowane też na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego
Podobne problemy w Europie
Pierwsze wycofania z powodu pozostałości nieautoryzowanego w UE tlenku etylenu w nasionach sezamu odnotowaliśmy 15 września 2020 r. w Belgii. W okresie od 15 września do 29 października belgijska AFSCA (Federalna Agencja ds. Bezpieczeństwa Łańcucha Żywnościowego) za pośrednictwem swojego portalu poinformowała o 23 wycofaniach z powodu obecności tlenku etylenu w sezamie. Wśród wycofanych produktów można wymienić m.in.: nasiona sezamu, mieszanki do wypieku chleba, pieczywo (chleby, bułki, bajgle, bagietki), musli, krakersy, czekoladę z sezamem.
W Niemczech BVL (Federalne Biuro Ochrony Konsumentów i Bezpieczeństwa Żywności) poinformowało o wycofaniu takich produktów jak: mix przekąsek (krakersy i precelki), mix ekologicznych nasion.
Analizując dane portalu RASFF w okresie od 9 września do 29 października opublikowano aż 48 powiadomień dotyczących wykrycia obecności tlenku etylenu w nasionach sezamu. Sezam pochodził z Indii, a wśród krajów powiadamiających wymienić można m.in.: Belgię, Luksemburg, Holandię, Czechy, Austrię, Norwegię, Finlandię, Niemcy, Włochy.
Ciekawe stwierdzenia w ostrzeżeniu Norweskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności
Ciekawe stwierdzenie zamieścił na swoim portalu Norweski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (Mattilsynet), gdzie również zidentyfikowano przypadek tlenku etylenu w nasionach sezanu. Norweski Urząd stwierdził, że tlenek etylenu został użyty w celu zahamowania wzrostu Salmonelli podczas przechowywania nasion w Indiach. Powyższą informację można powiązać z licznymi wycofaniami nasion sezamu w wielu krajach (w tym m.in. w Polsce) z powodu obecności Salmonelli.
Dalsza identyfikacja produktów
W wielu krajach prowadzona jest dalsza identyfikacja produktów i można spodziewać się kolejnych wycofań spowodowanych obecnością tlenku etylenu w nasionach sezamu.
Źródła:
1. AFSCA
2. Mattilsynet
3. Portal RASFF
4. BVL
Przeczytaj także
W wyniku działań urzędowych Państwowej Inspekcji Sanitarnej wykryto Escherichia coli wytwarzające toksynę Shiga (STEC) w 1 z 5 badanych próbek...
W wyniku kontroli urzędowej organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej stwierdzono obecność Salmonella spp. w jednej z pięciu badanych próbek masła - Masło Extra Lumiko, 200 g.
Obecność bakterii Salmonella Amsterdam i Salmonella Livingstone wykryto w trakcie badań urzędowych w 1 z 5 badanych próbek.