Niezadeklarowana obecność składnika alergennego - glutenu w partii bigosu z mięsem i kiełbasą
W wyniku działań Państwowej Inspekcji Sanitarnej stwierdzono niezadeklarowaną na etykiecie obecność glutenu na poziomie >150 mg/kg w określonej poniżej partii dania gotowego.
Spożycie produktu przez osoby z nietolerancją lub alergią na gluten może wywołać u nich wystąpienie reakcji alergicznej.
Szczegóły dotyczące produktu:
Nazwa produktu: Bigos z mięsem i Kiełbasą, 500 g
Numer partii: 20A3/1
Data minimalnej trwałości: 31.03.2028
Producent: Międzychód Nowicka sp. j., Poznańska 43, 62-090 Sobota, weterynaryjny numer identyfikacyjny PL 30145502 WE
Działania podjęte przez organy urzędowej kontroli:
Producent zgodnie z procedurą wewnętrzną przystąpił do identyfikacji miejsc wysyłki kwestionowanej partii. Rozpoczęto analizę wszystkich składników użytych do produkcji z dokładną analizą deklaracji przekazanych przez producentów składników. Dodatkowym badaniom poddane zostaną próbki archiwalne przedmiotowej partii oraz inne partie Bigosu z mięsem i kiełbasą, 500 g.
Powiatowy Lekarz Weterynarii w Międzychodzie po uzyskaniu przedmiotowej informacji wszczął procedury kontrolne.
Zalecenia dla konsumentów:
Osoby z nietolerancją glutenu lub alergią na gluten nie powinny spożywać produktu z partii określonej w tym komunikacie.
Źródło: GIS
Przeczytaj także
-
01.07.2026
Carrefour wycofuje partię boczku ze względu na obecność Listeria monocytogenes
Czytaj więcejSieć handlowa Carrefour poinformowała o natychmiastowym wycofaniu ze sprzedaży jednej partii boczku krojonego. Powodem podjęcia tej decyzji jest wykrycie bakterii Listeria monocytogenes w badaniach laboratoryjnych.
-
29.06.2026
Wykryto niebezpieczne alkaloidy w pyłku kwiatowym. Wycofanie partii produktu „Sądecki Bartnik”
Czytaj więcejGłówny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie publiczne dotyczące wycofania jednej z partii pyłku kwiatowego firmy „Sądecki Bartnik”
. W badaniach laboratoryjnych stwierdzono przekroczenie dopuszczalnego poziomu szkodliwych dla zdrowia alkaloidów pirolizydynowych . -
26.06.2026
Podwyższony poziom akryloamidu w określonej partii herbatników
Czytaj więcejW wyniku badań przeprowadzonych przez Państwową Inspekcję Sanitarną stwierdzono podwyższony poziom akryloamidu w jednej partii herbatników Bonitki Petit Beurre.




