Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Fundacja Barilla opublikowała raport, którego celem jest wywołanie debaty i osiągnięcie wymiernych postępów, tak aby system żywnościowy UE był w stanie spełnić wymagania Europejskiego Zielonego Ładu i strategii „od pola do stołu”.
Systemy żywnościowe dominują w każdym aspekcie naszego życia i łączą nas wszystkich - rodziny, społeczności, narody. Kiedy systemy żywnościowe zawodzą, to: zdrowie, edukacja, gospodarka, środowisko, pokój i bezpieczeństwo ludzi są zagrożone. Zresetowanie systemu żywnościowego ma kluczowe znaczenie dla programów krajowych, regionalnych i globalnych. Wymaga pilnego i odważnego przywództwa, aby osiągnąć Cele Zrównoważonego Rozwoju (SDGs) i Porozumienie Paryskie.
Nasze systemy rolnicze i zdrowotne muszą się szybko przestawić, aby móc uprawiać pożywną żywność dostępną dla wszystkich ludzi na świecie, w sposób, który będzie regenerował naszą planetę. Wymaga to holistycznej wizji, która łączy żywność, zdrowie i środowisko, zwłaszcza w świetle Covid-19. Podejście oparte na wzajemnie połączonych systemach żywnościowych jest niezbędne.
Co zawiera raport?
Raport ocenia systemy żywnościowe państw członkowskich UE i Wielkiej Brytanii pod względem wyzwań żywieniowych, rolnictwa, strat i marnotrawienia żywności oraz w oparciu o wskaźnik trwałości żywności. I wskazuje na istniejące bariery utrudniające osiągnięcie europejskich celów klimatycznych, które mają umożliwić regionowi bycie pierwszym na świecie kontynentem neutralnym dla klimatu do 2050 r.
Wprowadzenie europejskiego systemu żywnościowego na zrównoważoną ścieżkę wymaga holistycznego i wielostronnego podejścia – od przejścia na zdrową i zrównoważoną dietę, przez zajęcie się kwestiami społecznymi, gospodarczymi, zdrowotnymi i środowiskowymi związanymi z systemami żywnościowymi poprzez zintegrowaną politykę oraz zbudowanie nowego pokolenia odpowiedzialnych obywateli świata.
Źródło: https://www.barillacfn.com/m/publications/europe-and-food.pdf
Przeczytaj także
Jak zaangażować się w obchody Międzynarodowego Dnia Bezpieczeństwa Żywności 2021?
W Unii Europejskiej funkcjonuje wiele systemów weryfikacji żywności. Ich celem jest zagwarantowanie wyższego standardu produktów, które zostały określone odpowiednimi normami, specyficznymi dla danego systemu certyfikacji. Do najpopularniejszych z nich należą produkty rolnictwa ekologicznego oraz produkty regionalne i tradycyjne.
W dniu 3 marca 2021 r. opublikowano ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (UE) 2021/382 w sprawie higieny środków spożywczych w odniesieniu do zarządzania alergenami pokarmowymi, redystrybucji żywności i kultury bezpieczeństwa żywności. Jedną z głównych zmian jest wprowadzenie w rozdziale XIa wymagań dotyczących kultury bezpieczeństwa żywności.