Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
W ramach zobowiązania UE do nadania systemom żywnościowym bardziej zrównoważonego charakteru oraz do ochrony obywateli przed szkodliwymi substancjami, Komisja Europejska podjęła decyzję o wycofaniu Mancozebu z rynku UE.
Stella Kyriakides, komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności, powiedziała: "Ochrona obywateli i środowiska przed niebezpiecznymi substancjami chemicznymi jest priorytetem dla Komisji Europejskiej. Zmniejszenie zależności od pestycydów chemicznych jest kluczowym filarem strategii "od pola do stołu", którą przedstawiliśmy wiosną ubiegłego roku. Nie możemy zaakceptować tego, że w UE stosowane są pestycydy szkodliwe dla naszego zdrowia. Państwa członkowskie powinny teraz pilnie wycofać wszystkie zezwolenia na środki ochrony roślin zawierające Mancozeb".
Mancozeb jest substancją czynną, która jest stosowana w szeregu pestycydów w UE. Wniosek został poparty przez państwa członkowskie na posiedzeniu Stałego Komitetu ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz w październiku. Wniosek jest zgodny z oceną naukową EFSA (Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności), która potwierdziła obawy dotyczące zdrowia, w szczególności toksycznego wpływu na reprodukcję i ochronę środowiska. Mancozeb ma również właściwości powodujące zaburzenia endokrynologiczne u ludzi i zwierząt.
Państwa członkowskie będą teraz musiały wycofać zezwolenia na wszystkie środki ochrony roślin zawierające Mancozeb do czerwca 2021 r.
Źródło: KE
Przeczytaj także
GIS został poinformowany poprzez RASFF, że firma Bio Planet S.A. zakupiła od dostawcy z Niderlandów 1000 kg mąki amarantusowej bio, którą następnie zapakowała do opakowań 400 g. W amarantusie wykryto obecność tlenku etylenu.
We wrześniu za pośrednictwem RASFF zgłoszono bardzo wysokie poziomy tlenku etylenu w niektórych partiach nasion sezamu pochodzących lub wysłanych z Indii i wprowadzonych na rynki krajów UE. Wyniki te przekraczają ponad 1000 razy najwyższy dopuszczalny poziom pozostałości (NDP) wynoszący 0,05 mg/kg dla tlenku etylenu określony w rozporządzeniu.