Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Z dumą informujemy, że pierwszy zakład mleczarski pomyślnie przeszedł proces certyfikacji „Bez GMO” i ukończył go z wynikiem bardzo dobrym, a w dniu 28 maja 2019 r. w Pałacu Zamoyskich w Warszawie mieliśmy przyjemność wręczyć certyfikat „Bez GMO” Prezesowi Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Piątnicy - Panu Zbigniewowi Kalinowskiemu - Prezesowi Zarządu Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej Piątnica. Dokument został wręczony przez Pana Edmunda Borawskiego - Prezesa Polskiej Izby Mleka, Panią Agnieszkę Maliszewską - Dyrektor Biura Polskiej Izby Mleka oraz Pana Mieczysława Obiedzińskiego - Dyrektora Operacyjnego jednostki certyfikującej TÜV SÜD Polska.
„OSM Piątnica jako pierwsza polska mleczarnia wdrożyła program żywienia krów paszami wolnymi od GMO. Wiązało się to z koniecznością wprowadzenia istotnych zmian w funkcjonowaniu naszych dostawców, ale również w organizacji pracy naszych służb surowcowych. Czas pokazał, że podjęliśmy słuszną decyzję, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom konsumentów. Wkrótce inni czołowi producenci nabiału zaczęli wdrażać podobne programy.
Zarząd Polskiej Izby Mleka, w skład którego wchodzę, widząc rosnące zainteresowanie przetwórców produktami z oznaczeniem "bez GMO", podjął decyzję o przygotowaniu systemu jakości oraz certyfikacji obejmującego pełen cykl wytwórczy, od paszy po produkt finalny. To pierwszy tego typu standard jakościowy dedykowany mleczarstwu. Jego istotą jest ujednolicenie wymagań i potwierdzenie prawidłowości wdrożenia całego systemu w danej firmie. OSM Piątnica jako pierwsza przeszła audit zgodnie z nowym standardem PIM "bez GMO" - mówi Zbigniew Kalinowski Prezes OSM Piątnica."
Do przeprowadzania auditów na zgodności z wymaganiami Standardu „Bez GMO”, Polska Izba Mleka akredytowała jednostkę certyfikującą TÜV SÜD Polska, która w imieniu Polskiej Izby Mleka prowadzi proces weryfikacji.
Jest nam niezmiernie miło poinformować, że audit przeprowadzony przez auditorów jednostki certyfikującej TÜV SÜD Polska w Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej Piątnica zakończył się uzyskaniem wyniku na poziomie bardzo dobrym. Zakres auditu obejmował zakłady produkcyjne w Piątnicy oraz w Ostrołęce, a także gospodarstwa rolne, dostarczające mleko od krów karmionych paszami wolnymi od GMO do w/w zakładów.
Audity oraz certyfikacja na zgodność z wymaganiami Standardu Polskiej Izby Mleka „Bez GMO” obejmują cały łańcuch dostaw w obszarze produkcji mleka i przetworów mlecznych. Celem Standardu jest ułatwienie stosowania zasad znakowania produktów „Bez GMO”, a co za tym idzie korzystanie z najlepszych praktyk w tym zakresie. Podmioty, które poddadzą się procesowi auditowania i certyfikacji mogą dzięki temu potwierdzić wysoką jakość swoich produktów, a także zagwarantować klientom detalicznym, że nabywają wyroby wolne od GMO.
System certyfikacji "bez GMO" jest odpowiedzią na oczekiwania konsumentów, a wobec barku uregulowań prawnych i ogólnej dezinformacji na rynku produktów mlecznych, stanowi rzetelną informację na temat pochodzenia i składu produktu finalnego, będąc jednocześnie gwarancją dla konsumentów, że proces produkcji prowadzony jest zgodnie z najwyższymi normami jakości i bezpieczeństwa żywności.
Wszystkie firmy zainteresowane uzyskaniem certyfikatu „Bez GMO” zapraszamy do kontaktu z Polską Izbą Mleka (nongmo@izbamleka.pl) lub jednostką certyfikującą TÜV SÜD Polska (tuv@tuv-sud.pl).
Przeczytaj także
Ekspert projektu „Wolne od GMO” prof. dr hab. Andrzej Babuchowski na podstawie Centre for Food Safety The Government of the Hong Kong Special Administrative Area wyjaśnia jakie są różnice w sposobie etykietowania żywności modyfikowanej genetycznie w Polsce i wybranych krajach trzecich.
Targi SIAL CHINA to wydarzenie skupiające największych producentów żywności, stanowi doskonałą platformę wymiany handlowej, to trzecia co do wielkości impreza tego rodzaju na świecie. Targi odbywają się w dniach 14 - 16 maja 2019r.
Wyrok europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w sprawie technik mutagenezy ponownie rozbudził dyskusje na temat stosowania inżynierii genetycznej w UE. W lipcu br. sędziowie Trybunału orzekli, że organizmy uzyskane na drodze mutagenezy należy uznać za organizmy zmodyfikowane genetycznie (GMO) i w związku z tym powinny podlegać one regulacjom dotyczącym GMO.