Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
15 grudnia w Sali Notowań na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie odbyło się spotkanie Zespołu ds. Zrównoważonej Produkcji Żywności, podczas którego omawiano m.in. kwestie tego, jak produkcja żywności może się zmienić po wprowadzeniu założeń Europejskiego Zielonego Ładu i Strategii “od pola do stołu” oraz jak sektor chemiczny zamierza przygotować się do tej transformacji.
Wskazano jakie trendy nawozowe będą widoczne w przyszłym roku oraz jak biznes zamierza wspierać producentów żywności w realizacji celów zrównoważonego rozwoju.
Swoją ekspercką wiedzą w trakcie debaty podzielili się:
Dyskusję moderował Michał Siwek, Dyrektor Departamentu Międzynarodowy Hub Food and Agri z BNP Paribas.
Tematy dyskusji
Dyskutowano o tym jakie rodzaje wsparcia będą możliwe w zakresie praktyk rolniczych korzystnych dla środowiska, klimatu i dobrostanu zwierząt oraz kiedy uruchomione zostaną pierwsze interwencje w ramach Planu Strategicznego. Dodatkowo podczas debaty odpowiedziano na pytanie, które instrumenty nowej WPR mogą wykorzystać przetwórcy żywności, aby wesprzeć swoją konkurencyjność oraz z jakich mechanizmów wsparcia mogą skorzystać większe gospodarstwa oraz przetwórcy.
Podczas spotkania, mówiono nie tylko o perspektywie przedstawicieli biznesu czy administracji państwowej, ale również można było usłyszeć głos osób bezpośrednio reprezentujących rolników, ogrodników, sadowników, start-upy spożywcze oraz stowarzyszenia i organizacje wpierające zrównoważoną produkcję żywności.
W dyskusji głośno wybrzmiała potrzeba edukacji i doradztwa rolniczego wraz z usystematyzowanym nazewnictwem i rozróżnieniem rolnictwa ekologicznego, niechemicznego czy biologicznego. Warto podkreślić, że sektor rolno-spożywczy rozwija się cały czas wykorzystując coraz to nowsze technologie, które warto uwzględniać w dopłatach czy instrumentach wsparcia.
Kolejne spotkanie zespołu ds. Zrównoważonej Produkcji Żywności odbędzie się 26 stycznia o godz. 12:00 w formule online. Podczas spotkania poruszone zostaną kwestie Gospodarki Obiegu Zamkniętego w produkcji i dystrybucji żywności.
Żródło: UN Global Compact Network Poland
Przeczytaj także
Najważniejszymi tematami spotkania w sprawach rolnych były: sytuacja na rynkach rolnych, plany strategiczne WPR, dobrostan zwierząt, zrównoważone stosowanie środków ochrony roślin, oznaczenia geograficzne.
Z przyczyn niezależnych od organizatora XIII edycja Targów TSW 2023 zmienia lokalizację. Targi odbędą się w niezmienionym terminie 18 i 19 stycznia 2023 r. na terenie Targów Kielce.
W Brodach Poznańskich w Wielkopolsce powstanie pierwsza w Polsce biogazownia wytwarzająca biometan, która nie będzie emitować uciążliwych zapachów.