Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Zbiory zbóż w Rosji w obecnym sezonie powinny wynieść 118,6 mln ton (wzrost o 3,5%), a na Ukrainie – 72,7 mln ton (spadek o 4,0%). Jesienią, po zakończeniu zbiorów, rządy obydwu państw podadzą planowane wielkości eksportu zbóż wraz z ewentualnymi ograniczeniami w sezonie 2020/21.
Przewidywane zwiększone zbiory pszenicy w Rosji
Według lipcowych prognoz Międzynarodowej Rady Zbożowej (IGC), obecny sezon w Rosji przyniesie najwyższe zbiory od trzech lat – zbiory zbóż ogółem mają wynieść 118,6 mln ton (rok temu zbiory wyniosły 114,6 mln ton, a dwa i trzy lata temu – odpowiednio 107,4 oraz 127,6 mln ton). IGC prognozuje rosyjskie zbiory pszenicy na 78 mln ton wobec 73,6 mln ton przed rokiem. W sezonach 2018/19 i 2017/18 zebrano w Rosji 71,7 oraz 85,1 mln ton.
Przewidywane zmniejszone zbiory pszenicy na Ukrainie
Zbiory zbóż na Ukrainie według IGC mają zmniejszyć się do 72,7 mln ton (spadek o 3,0 mln ton w porównaniu z minionym sezonem), powinny jednak przekroczyć zbiory w sezonach 2018/19 (69,6 mln ton) i 2017/18 (61,3 mln ton). Zbiory pszenicy mają wynieść 26,5 mln ton wobec 29,2 mln ton przed rokiem oraz odpowiednio 25,1 i 27 mln ton w sezonach 2018/19 i 2017/18.
Utrudnienia spowodowane koronawirusem
Tego, jak tegoroczne wyniki wpłyną na wielkość eksportu zbóż z Rosji i Ukrainy, dowiemy się po zakończeniu zbiorów, kiedy obydwa państwa ogłoszą swoje polityki eksportowe. W ubiegłym sezonie, w odpowiedzi na niepewność związaną z pandemią COVID-19, wiosną Rosja i Ukraina wprowadziły ograniczenia w eksporcie zbóż.
Rosja chce wprowadzić na stałe limit eksportu
Limit eksportowy ustalony w Rosji wiosną obowiązywał do końca minionego już sezonu (tj. do końca czerwca). Rosyjski minister rolnictwa Dmitrij Patruszew w czerwcu zapowiadał jednak, że Rosja zamierza na stałe wprowadzić mechanizm ograniczeń w wolumenach eksportu zbóż. Dokładny limit eksportu zostanie ustalony najpewniej w październiku, kiedy będzie już znana wielkość tegorocznych zbiorów. Limit będzie prawdopodobnie obowiązywał w drugiej połowie sezonu (styczeń-czerwiec 2021 r.).
Ukraina z innym stosunkiem do ograniczenia eksportu
Na podobne ograniczenia w ostatnich miesiącach zdecydowała się Ukraina. Kiedy jednak w maju wielkość eksportu pszenicy zbliżyła się do ustalonego na koniec sezonu limitu 20,2 mln ton, rząd zapowiedział, że nie planuje żadnych specjalnych ograniczeń i wielkość eksportu ostatecznie przekroczyła pierwotnie planowany wolumen. W lipcu rząd podpisał memorandum z krajowymi producentami, na mocy którego również w obecnym sezonie zostaną określone wielkości wywozu zbóż z kraju (podobnie jak w Rosji, stanie się to już po zbiorach). Jednak Ihor Petraszko, minister rozwoju gospodarczego, handlu i rolnictwa, podkreślał, że podobnie jak w ubiegłym sezonie, ustalenie wielkości planowanego eksportu nie jest równoznaczne z wprowadzeniem restrykcji w eksporcie, a raczej polega na porozumieniu rządu z graczami rynkowymi ws. planowanej wielkości eksportu zbóż.
Źródło: www.agronomist.pl
Przeczytaj także
W Polsce rocznie produkuje się żywność o wartości ponad 250 mld zł. Szacuje się, że rocznie około 40% polskiej żywności jest lokowane na rynkach zagranicznych. Okres wakacyjny służy branży HoReCa i producentom żywności – w tych kategoriach kartami płatniczymi wydajemy znacznie więcej niż przed rokiem
Sprzedaż towarów rolno-spożywczych za granicę była wyższa o 7 proc. niż rok wcześniej osiągając wartość 16,4 mld euro – poinformował minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski.
Czy warto inwestować w uprawy niszowych roślin? Jaka jest potencjalna zyskowność upraw tradycyjnych odmian? Jak zwiększyć bioróżnorodność w polskim rolnictiwe? Eit Food zaprasza wszystkich, którzy chcą się dowiedzieć więcej o potencjale pradawnych zbóż i roślin aromatycznych na bezpłatne spotkanie online 20 sierpnia o 13:00 z ekspertami. Na webinar obowiązuje rejestracja.