Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Naukowcy pogłębili wiedzę na temat dawek alergenów pokarmowych, które mogą powodować reakcje alergiczne.
Przedstawiciele Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) oraz Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) spotkali się, aby ustalić poziom kilku alergenów pokarmowych, które nie powinny powodować poważnych zagrożeń dla zdrowia większości konsumentów.
Komitet rozważył cztery podejścia do określenia progów:
Ostatecznie zdecydowano się na wykorzystanie dwóch ostatnich – MoE oraz ocena probabilistyczna.
Naukowcy uzgodnili, że progi, znane również jako dawki referencyjne (RfD - reference dose)), powinny być zgodne z definicją wartości orientacyjnych opartych na zdrowiu.
Eksperci zwrócili uwagę na rzadkość występowania śmiertelnej anafilaksji pokarmowej i zauważyli, że nie zgłoszono żadnych reakcji śmiertelnych w następstwie narażenia na poziomie lub poniżej ilości rozważanych dla RfD. Komitet zgodził się, że dla wszystkich priorytetowych alergenów bezpieczeństwo zostanie zapewnione poprzez zastosowanie ED05 jako podstawy do określenia RfD. Populacyjne dawki wywołujące (ED - Eliciting doses) mogą być wyrażone jako ED05 lub ED01, jako dawki wywołujące reakcje odpowiednio u 5 procent lub 1 procenta osób.
Ustalanie progów
Wynikowe RfD wyrażone w miligramach (mg) białka całkowitego ze źródła alergenów wynosiły:
Dawki referencyjne muszą być przeliczone na poziomy działania tylu miligramów białka całkowitego z uczulającego źródła na kilogram żywności.
Podstawowym celem RfD jest poprawa zarządzania niezamierzoną obecnością alergenów w żywności, co obejmuje stosowanie Ostrożnego Oznakowania Alergenów (PAL -Precautionary Allergen Labeling ). Nie ma on być stosowany do definiowania oznakowania wolnego od alergenów.
Znajomość progów jest ważna dla oceny ryzyka związanego z alergenami i wprowadzenia strategii zarządzania ryzykiem i łagodzenia go. Opcje zarządzania ryzykiem mogą obejmować wdrożenie PAL, monitorowanie alergenów w łańcuchu dostaw lub w zakładach produkcyjnych, a także zarządzanie zagrożeniami dla zdrowia wynikającymi z niezamierzonej obecności alergenów, wynika z raportu.
Źródło:
https://www.fao.org/3/cc2946en/cc2946en.pdf
Raport ze spotkania: Ad hoc Joint FAO/WHO Expert Consultation on Risk Assessment of Food Allergens
Przeczytaj także
Naukowcy z firmy ProGnosis Biotech, wychodząc naprzeciw wymaganiom producentów żywności chcących spełniać powyższe wymogi, przygotowali 20 testów działających w technice ELISA, które pozwalają zmierzyć obecność alergenów w większości potencjalnie zakażonych matryc żywnościowych.
Po czterech latach, od kiedy FDA zaczęło prace nad określeniem, czy istnieje potrzeba uwzględnienia sezamu na liście głównych alergenów (ang. major food allergens), Joe Biden 23 kwietnia 2022 r. podpisał ustawę o bezpieczeństwie alergii pokarmowych, leczeniu, edukacji i badaniach z 2021 r.
Podczas trzeciej ostatniej sesji dotyczącej alergenów eksperci FAO i WHO przeanalizowali i ocenili ostrzeżenia na etykietach paczkowanej żywności. Aby chronić konsumentów alergików i wzmocnić zaufanie do informacji zawartych na etykietach zalecono szereg zmian.