Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Spożywanie wolnych cukrów wiąże się z nadwagą i otyłością, które dotykają prawie 40% światowej populacji dorosłych oraz miliony dzieci, a z kolei choroby niezakaźne związane z dietą (NCD) są głównymi przyczynami zgonów na całym świecie. Aby temu przeciwdziałać – WHO wydała zalecenia dotyczące ograniczenia spożycia wolnych cukrów i podejmuje różne działania w celu zmniejszenia spożycia wolnych cukrów w ramach globalnych wysiłków na rzecz zwalczania epidemii otyłości i związanych z nią chorób.
WHO opracowała zalecenia dotyczące stosowania niecukrowych substancji słodzących
Niecukrowe słodziki to niskokaloryczna lub bezkaloryczna alternatywa wolnych cukrów, które są ogólnie reklamowane jako wspomagające odchudzanie lub utrzymanie zdrowej wagi. Poszczególne słodziki przechodzą ocenę toksykologiczną w celu ustalenia bezpiecznych poziomów spożycia (tj. dopuszczalne dzienne spożycie lub ADI), ale nie ma jasnego konsensusu co do tego, czy słodziki niecukrowe są skuteczne w długoterminowej utracie wagi, czy też są powiązane z innym długoterminowym stanem zdrowia przy zwyczajowym spożyciu w ramach ADI.
Od czasu opublikowania wytycznych WHO dotyczących spożycia wolnych cukrów wzrosło zainteresowanie potencjalną użytecznością niecukrowych słodzików w zmniejszaniu spożycia cukrów na poziomie populacji.
Dlatego WHO opracowała zalecenia dotyczące stosowania niecukrowych substancji słodzących zgodnie z aktualnym procesem opracowywania wytycznych WHO, który obejmuje ocenę systematycznie gromadzonych dowodów naukowych i rozważenie czynników istotnych dla wdrożenia zalecenia.
WHO zaprasza do wzięcia udziału w konsultacjach społecznych – już 15 lipca
WHO zaprasza państwa członkowskie UE i wszystkie zainteresowane strony do zgłaszania uwag do projektu wytycznych za pośrednictwem internetowych konsultacji społecznych.
15 lipca 2022 r. odbędzie się webinarium, które krótko podsumuje proces opracowywania wytycznych WHO, dowody naukowe wykorzystane do opracowania zaleceń oraz zalecenia i informacje uzupełniające.
To webinarium odbędzie się za pośrednictwem Zoom, a uczestnictwo wymaga rejestracji.
Kliknij poniższy link, aby się zarejestrować.
Przeczytaj także
Choć zarówno cukier, jak i słodziki, charakteryzują się intensywnie słodkim smakiem, organizmy ssaków, w tym ludzi i szczurów, zostały w toku ewolucji wyposażone w zaskakująco skuteczny mechanizm rozróżniania tych substancji. Takie wnioski płyną z opublikowanego niedawno badania, w którym opisano wyspecjalizowane komórki odpowiedzialne za identyfikację źródła słodkiego smaku.
Rozszerza to możliwości stosowania stewii i daje elastyczność stosowania stewii z różnych technologii produkcji w zależności od receptur. Napoje nadal są wiodącą kategorią nowych produktów ze stewią, podczas gdy odżywki dla sportowców, suplementy, nabiał, przekąski i słodycze również odnotowują znaczny wzrost. Nowe, pojawiające się kategorie to desery, lody, wyroby piekarnicze i płatki zbożowe.
Obecny stan wiedzy naukowej nie pozwala stwierdzić, by bezkaloryczne substancje słodzące zwiększały apetyt, przyczyniały się na krótką metę do wzrostu spożycia pokarmu, podnosiły ryzyko cukrzycy czy nowotworów. Takie wnioski płyną z opublikowanej niedawno pracy przeglądowej hiszpańskich naukowców z Uniwersytetu w Grenadzie