Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Skuteczne mechanizmy ewolucyjne
Choć zarówno cukier, jak i słodziki, charakteryzują się intensywnie słodkim smakiem, organizmy ssaków, w tym ludzi i szczurów, zostały w toku ewolucji wyposażone w zaskakująco skuteczny mechanizm rozróżniania tych substancji. Takie wnioski płyną z opublikowanego niedawno badania, w którym opisano wyspecjalizowane komórki odpowiedzialne za identyfikację źródła słodkiego smaku.
Dalsze rejony przewodu pokarmowego
Krótko po odkryciu receptora smaku słodkiego w jamie gębowej szczurów około 20 lat temu przeprowadzono szereg eksperymentów, w których próbowano pozbawić zwierzęta możliwości rozpoznawania pokarmów zawierających cukier poprzez usunięcie odpowiedzialnych za to struktur anatomicznych. Ku zaskoczeniu badaczy okazało się, że szczury w dalszym ciągu potrafiły rozróżnić niosący wartość energetyczną cukier od słodzików. By wyjaśnić tę zagadkę naukowcy musieli przyjrzeć się znacznie głębiej położonym rejonom przewodu pokarmowego.
Komunikacja neuronalna
Komórki, o których mowa, znajdują się za żołądkiem – w górnej części jelita cienkiego. Nazywane enteroendokrynnymi, ze względu na zdolność do wytwarzania hormonów, struktury te są w stanie komunikować się z neuronami za pomocą połączeń synaptycznych. Uwalniają one nie tylko stosunkowo wolno działające hormony, ale również neuroprzekaźniki, które docierają do nerwu błędnego, a następnie do mózgu w czasie tysięcznych części sekundy.
Stymulacja nerwu błędnego
„Komórki te działają analogicznie do czopków w siatkówce, które rejestrują długość fali światła”, wyjaśnia kierownik zespołu badawczego, prof. Diego Bohórquez z Uniwersytetu Duke’a w Stanach Zjednoczonych. Wykrywają one obecność cukru i potrafią odróżnić go od słodzików. Uwalniają wówczas neurotransmitery, które stymulują nerw błędny, dzięki czemu zwierzę jest w stanie stwierdzić czy ma do czynienia z cukrem czy z inną substancją słodzącą.
Organizm rozpozna różnicę
Wiele osób zmaga się z silną pokusą sięgania po produkty zasobne w cukry. Badania Amerykanów rzucają na to zagadnienie nowe światło i pokazują w jaki sposób układ pokarmowy rozpoznaje rodzaj nośnika smaku słodkiego. Może to po części wyjaśniać dlaczego słodziki nie zaspokajają apetytu na słodkie pokarmy w takim samym stopniu, jak cukry posiadające wartość odżywczą – wyjaśnia główna autorka publikacji, dr Kelly Buchanan z Massachusetts General Hospital.
Źródła:
Przeczytaj także
Trend „clean label” („czysta etykieta”) w znakowaniu żywności nie słabnie, choć coraz częściej zmienia swoje oblicze. W Unii Europejskiej rozpoczął się od eliminacji syntetycznych barwników (począwszy od tzw. barwników z Southampton) i dalej trwa, przyczyniając się do szukania alternatyw także dla innych kategorii dodatków do żywności (jak substancje zagęszczające, stabilizatory itp.).
Rozszerza to możliwości stosowania stewii i daje elastyczność stosowania stewii z różnych technologii produkcji w zależności od receptur. Napoje nadal są wiodącą kategorią nowych produktów ze stewią, podczas gdy odżywki dla sportowców, suplementy, nabiał, przekąski i słodycze również odnotowują znaczny wzrost. Nowe, pojawiające się kategorie to desery, lody, wyroby piekarnicze i płatki zbożowe.
Najnowsze doniesienia wskazują, że do niechlubnej listy schorzeń, takich jak otyłość, choroby serca czy zaburzenia kognitywne dołączyć można kolejny punkt – negatywny wpływ na rozwój mózgu, a konkretnie regionu hipokampu, który związany jest z uczeniem się i pamięcią