Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Od początku 2021 roku sytuacja na rynku wołowiny pozostaje lepsza niż przed rokiem. Ceny skupu żywca wołowego, według notowań MRiRW są o około 6-10% wyższe niż przed rokiem. W marcu br. przeciętnie bydło w Polsce skupowano po 6,73 PLN/kg, czyli o 10% drożej r/r.
Wzrost cen skupu żywca na rynku krajowym wynika głównie z ograniczenia podaży, zarówno bydła mięsnego, jak i brakowanych krów mlecznych. Dobra sytuacja w sektorze mleczarskim skłania producentów mleka do rzadszej zmian w stadzie. Z kolei niska opłacalność produkcji MBO w ubiegłym roku przyczyniła się do zmniejszania skali produkcji.
Mniejsza podaż żywca wołowego rekompensuje spadek popytu zagranicznego
Jak wynika z danych GUS, w styczniu 2021 r. wielkość ubojów przemysłowych bydła ogółem wyniosła blisko 131,5 tys. sztuk, czyli o 19% mniej r/r. Najsilniejszy spadek widoczny był w przypadku buhajów, byczków i wołów, których ubito 66 tys. sztuk, czyli o 23% mniej r/r. Przeciętna waga żywa ubitych zwierząt wyniosła 594 kg i była o 9 kg niższa r/r.
Ponad 80% produkowanej w Polsce wołowiny trafia na eksport, co sprawia, że sytuacja producentów jest silnie uzależniona od tego kanału dystrybucji. Trudna sytuacja w ubiegłym roku, związana z COVID-19, ograniczeniem działalności HoReCa w całej Europie, przełożyło się na mniejszy popyt eksportowy, szczególnie w drugim kwartale 2020 r. W kolejnych miesiącach udało się jednak niemal nadrobić te straty. Finalnie w 2020 r. wyeksportowano z Polski 374 tys. t świeżej, schłodzonej i mrożonej wołowiny, o wartości 1,37 mld EUR, czyli odpowiednio o 2,2 i 2,4% mniej r/r.
Eksport najczęściej do Włoch
Głównym odbiorcą wołowiny z Polski są Włochy, które w 2020 r. odpowiadały za 21% wolumenu eksportu. W 2020 r. trafiło tam 78,6 tys. t mięsa wołowego, czyli o 10% mniej r/r. W znacznym stopniu wynikało to z bardzo trudnej sytuacji epidemiologicznej we Włoszech w trakcie tzw. pierwszej fali COVID-19, kiedy to, na kilkanaście tygodni, wiele kanałów sprzedaży polskiej wołowiny zostało zamkniętych.
Przeciętne wyniki w 2021 roku
W styczniu 2021 r. wyniki handlu zagranicznego nie napawały optymizmem. Jak wynika z danych MRiRW, eksport mięsa wołowego wyniósł 23,6 tys. t, co oznacza spadek o 18% r/r. Jednocześnie w ujęciu wartościowym spadek ten był jeszcze silniejszy, gdyż wartość sprzedanej za granicą wołowiny wyniosła 90,2 mln EUR, czyli o 19% mniej r/r.
Oczekujemy jednak, że przy ograniczonej podaży żywca, spodziewane luzowanie obostrzeń związanych z COVID-19 powinno zwiększyć popyt na polską wołowinę zarówno na rynku krajowym jak i w eksporcie. To z kolei pozytywnie wpłynie na kształtowanie się cen bydła w skupie.
Źródło: www.agronomist.pl
Przeczytaj także
Grypa ptaków wciąż jest groźna. Zakażenie drobiu wirusem HPAI, to nie tylko strata dla hodowcy, producenta, lecz także dla całego sektora drobiarskiego.
Polska jest znaczącym producentem jaj konsumpcyjnych w Unii Europejskiej. Według danych Komisji Europejskiej, w 2020 r. w Polsce wyprodukowano 553 tys. ton jaj konsumpcyjnych, co daje nam 7 pozycję w UE.
Wzór świadectwa dla drobiowego mięsa mielonego i/lub mięsa oddzielonego mechanicznie (MOM) z UE na Ukrainę jest negocjowany od początku 2020 r. pomiędzy Komisją Europejską i władzą weterynaryjną Ukrainy.