Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Według danych USDA Unia Europejska jest czwartym na świecie, po Stanach Zjednoczonych, Brazylii i Chinach producentem mięsa drobiowego. Jak wynika z prognoz Komisji Europejskiej w 2018 r. unijna produkcja tego gatunku mięsa zwiększy się o 1,2% do 14,86 mln t (masa tuszki), a eksport o 2,5% do 1,56 mln t. Jednocześnie unijna konsumpcja wzrośnie o 1,3% do 14,2 mln t, co oznacza, że przeciętne spożycie mięsa drobiowego w UE wyniesie około 24,3 kg/mieszkańca.
Pomimo trzeciej pozycji w światowym eksporcie mięsa drobiowego, Unia Europejska znajduje się również w czołówce światowych importerów drobiu, zajmując czwartą pozycję, po Japonii, Arabii Saudyjskiej i Meksyku. Według prognoz KE w 2018 r. unijni importerzy zakupią 863 tys. t, czyli o 4% więcej niż przed rokiem. Taka skala importu wynika między innymi z faktu dużego popytu na określone części tuszki (głównie piersi).
Jak wynika z danych Eurostat, w okresie od stycznia do października 2017 r. UE zaimportowała 130,5 tys. t nieprzetworzonego mięsa i podrobów drobiowych, o wartości 254,4 mln EUR, czyli odpowiednio o 2,8 i 0,7% mniej w porównaniu z analogicznym okresem przed rokiem. W pewnym stopniu było to konsekwencją afery korupcyjnej związanej z fałszowaniem mięsa, którą w połowie marca 2017 r. ujawniono w Brazylii. W związku z tym Unia Europejska ograniczyła import mięsa drobiowego z tego kraju. Nadal jednak Brazylia pozostaje głównym dostawcą tego rodzaju mięsa do Wspólnoty. W okresie pierwszych dziesięciu miesięcy 2017 r. na rynek unijny trafiło 56,3 tys. t nieprzetworzonego mięsa i podrobów drobiowych (CN 0207), pochodzących z Brazylii, o wartości 103,9 mln EUR, czyli odpowiednio o 27 i 21% mniej w relacji rocznej. Zmniejszył się również, o 12%, import z Tajlandii. Silnie wzrósł natomiast unijny import z Ukrainy, która w analizowanym okresie dostarczyła 49,6 tys. t mięsa i podrobów drobiowych, czyli aż o 73% więcej w ujęciu rocznym.
W Unii Europejskiej utrzymuje się dodatnie saldo handlu zagranicznego mięsem drobiowym. Jak wynika z danych Eurostat, w okresie od stycznia do października 2017 r. z Unii wyeksportowano 1225 tys. t nieprzetworzonego mięsa i podrobów drobiowych, czyli o 2% więcej w relacji rocznej. W tym okresie silnie, bo o blisko 80%, zwiększył się wolumen wywozu tych produktów do Ghany, osiągając wielkość 111,8 tys. t. Wzrost odnotowano również w przypadku eksportu na Ukrainę, gdzie trafiło 94,3 tys. t mięsa drobiowego, czyli o 39% więcej niż w tym samym okresie przed rokiem. Eksport do Hongkongu zwiększył się do 119,5 tys. t i był o 19% większy r/r. Należy jednak podkreślić, że do krajów tych unijni kontrahenci sprzedają zróżnicowany asortyment, co znajduje odzwierciedlenie w wartości eksportu, np. na Ukrainę trafiają tańsze części drobiu.
Przeczytaj także
W 2017 r. na rynku mięsa w Polsce w 2017 r. największe średnioroczne wzrosty cen odnotowano w przypadku trzody chlewnej. Jak wynika z danych MRiRW w 2017 r. przeciętna cena skupu trzody chlewnej wyniosła 5,20 zł/kg i była o 8,9%...
Rok 2017 na rynku drobiu rozpoczął się bardzo burzliwie, głównie ze względu na rozprzestrzenianie się grypy ptaków na terenie kolejnych województw Polski. Wystąpienie tej choroby skutkowało wprowadzeniem ograniczeń w eksporcie...