Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Rok 2011 - w Rheinstetten powstaje zakład produkcyjny i centrum logistyczne EDEKA Südwest Fleisch. Głównym komponentem inteligentnego zakładu mięsnego jest rozwiązanie CSB FACTORY ERP. W połączeniu z najnowocześniejszymi maszynami i urządzeniami oprogramowanie CSB umożliwiło wyprodukowanie nawet do 650 ton wysokowartościowych wyrobów mięsnych i wędliniarskich dziennie dla 1150 sklepów firmowych.
Rok 2021 – zakład Edeka Rheinstetten świętuje swój 10-letni jubileusz
Jeden zamiast trzech – tak to się wszystko zaczęło. W 2011 roku trzy zakłady Edeka zostały połączone w jeden. Minęła cała dekada. Przez ten czas podwoiły się moce magazynowe. Było to spowodowane dodaniem nowych asortymentów serów i ryb. Magazyn palet ma obecnie 7000 miejsc magazynowych, a magazyn pojemników 102 000 miejsc magazynowych. Zwiększyła się też liczba pracowników, sklepów firmowych i artykułów sprzedażowych. Ale przyjęte na początku zasady są wciąż takie same: liczy się smak, jakość, najlepsze składniki, ścisłe kontrole i regionalne produkty.
10 lat Edeka Rheinstetten – 10 lat Steak No.1 – to także 10 lat pracy z oprogramowaniem CSB dla przemysłu mięsnego.
Zakład EDEKI w Rheinstetten to jeden z najbardziej innowacyjnych zakładów mięsnych w Europie. Kluczowe znaczenie ma system zarządzania ERP. CSB FACTORY ERP dla firm produkcyjnych steruje całym łańcuchem tworzenia wartości: od przyjęcia towarów poprzez rozbiór półtusz wieprzowych, planowanie produkcji i sterowanie produkcją, pakowanie i etykietowanie, procesy przyjęcia do magazynu i wydania z magazynu, kompletację i załadunek na wózki aż do wysyłki. „Programy informatyczne pomagają nam efektywnie i przejrzyście sterować całym łańcuchem tworzenia wartości.“ - kontynuuje Jürgen Sinn, prezes firmy Edeka.
Automatyczne kontrole jakości
Pełna informatyzacja procesów: takie było motto przewodnie podczas planowania nowego zakładu. Zastosowanie systemu ERP od CSB-System zaczyna się więc od automatycznej kontroli oraz przyjęcia do magazynu ćwierci wołowych i półtusz wieprzowych. Poza standardowymi kontrolami jakości na przyjęciu towarów, wykonywana jest także automatyczna i bezdotykowa klasyfikacja półtusz wieprzowych z wykorzystaniem urządzenia do przemysłowej analizy obrazu CSB Image Meater. Za pomocą kamer rejestrowana jest struktura mięsa z podziałem na różne klasy jakościowe. Rozróżniane są także prawe i lewe półtusze - to ważna informacja dla dalszego automatycznego rozbioru zasadniczego.
Ciągłość planowania
Zapotrzebowanie na półtusze wieprzowe i ćwierci wołowe na rozbiór jest wyznaczane w module planowania CSB. Aby uzyskać optymalne wyniki planowania uwzględnione są wszystkie etapy procesu produkcji: na podstawie danych sprzedaży prognozuje się przewidywaną sprzedaż poszczególnych artykułów w danym dniu. Wynikające z tego zapotrzebowanie na artykuły do wyprodukowania jest przekazywane do modułu planowania rozbioru. W razie stwierdzenia niedoboru, natychmiast planowane jest zaopatrzenie.
Sprawne procesy dzięki IT
Edeka Südwest Fleisch wykorzystuje oprogramowanie CSB do planowania, sterowania i optymalizacji linii produkcyjnych i pakujących, włącznie ze zautomatyzowanym ważeniem i etykietowaniem. Od samego początku duży nacisk położono na prostą, intuicyjną obsługę. W związku z tym na każdej linii zainstalowano komputery przemysłowe CSB Rack z przejrzystymi kokpitami informacyjnymi. Na tych kokpitach wyświetlane są aktualne zlecenia wraz z numerem zlecenia, ceną, datą minimalnej trwałości i numerem serii produkcyjnej. W ten sposób oprogramowanie zapewnia z jednej strony przejrzyste i efektywne procesy, z drugiej zaś strony pomaga wyeliminować błędy i nieprawidłowości, a tym samym potencjalne reklamacje klientów.
Kompletacja 100 000 pojemników
Dzienna wydajność na kompletacji to ok. 130 000 pozycji zleceń i łącznie 100 000 pojemników i kartonów. Kompletacja dynamiczna jest organizowana wg zasady "towar do człowieka" i odbywa się na dwóch stacjach roboczych utworzonych we współpracy z firmą Vanderlande. Cały proces obsługi jest bardzo prosty. System CSB inicjuje transport pojemników z magazynu na stanowiska robocze. Pracownik widzi na ekranie informację, ile sztuk artykułu należy pobrać i w którym pojemniku docelowym je umieścić. Dzięki temu kompletacja przebiega szybko i bezbłędnie: każdy pracownik bez problemu wykonuje nawet do 700 pobrań na godzinę.
Bieżący monitoring 800 procesów na dwóch stanowiskach dyspozytorskich
Na dwa stanowiska dyspozytorskie trafiają wszystkie informacje o aktualnej sytuacji w zakładzie, wydajności i statusie technicznym w obszarze logistyki i produkcji. System sygnalizacji świetlnej dostarcza bieżące dane na temat operacji magazynowych, depaletyzacji, kompletacji i załadunku na wózki. Zezwala to na monitoring online prawie 800 pojedynczych procesów i w razie konieczności na natychmiastową reakcję.
Korzyści dla klienta
Wdrożenie systemu klasy ERP w EDEKA Rheinstetten
Zachęcamy do zapoznania się z innymi przykładami referencyjnymi. Opisujemy tu konkretne przykłady optymalizacji, cyfryzacji i automatyzacji z szeroko rozumianego sektora spożywczego.
Zapraszamy także do obserwowania profilu CSB-System Polska na portalu LinkedIn.
Przeczytaj także
Owoce i warzywa zawsze muszą być świeże - z naciskiem na „zawsze“ oraz na „świeże“. To duże wyzwanie dla branży owocowo-warzywnej, ponieważ trzeba zrobić kilka rzeczy naraz: zagwarantować dostępność produktów, zapewnić niski stopień zamrożenia kapitału i nie rozczarować konsumentów. W skrócie: poza ceną i jakością to właśnie niezawodność dostaw i krótkie czasy ich realizacji są kluczowe w walce o udziały rynkowe.
Szwajcarskie przedsiębiorstwo sektora spożywczego Bell Food Group jest w samym środku cyfrowej transformacji. Dla prezesa zarządu Svena Friedli ważne są przede wszystkim dwie rzeczy: niezawodny partner IT i właściwe technologie, które pomogą osiągnąć wytyczone cele biznesowe.
Czy to przemysł mięsny czy napojów albo przemysł cukierniczy, receptura to centralny punkt w procesie produkcji żywności. Wszyscy wiemy, że nawet najmniejsze modyfikacje kompozycji składników mogą mieć ogromny wpływ na smak, jakość i marże.'