Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uruchamia nowe forum internetowe dla specjalistów z całego świata zajmujących się kwestiami bezpieczeństwa żywności, którzy pragną pogłębiać swoją wiedzę i doświadczenie w tej dziedzinie, wymieniać się informacjami oraz dyskutować o pomysłach poprzez bieżącą interakcję. Nową wirtualną społeczność nazwano Food Safety Community of Practice (COP).
Celem COP jest rozszerzenie potencjału uczenia się, dzielenie się różnorodnymi doświadczeniami i wiedzą, zachęcanie do zrozumienia nowych perspektyw oraz stymulowanie indywidualnego i zbiorowego uczenia się. Ta funkcjonalna i aktywna społeczność profesjonalistów i praktyków ma służyć do usprawnienia wymiany informacji oraz do zbierania wysokiej jakości wiedzy technicznej w jednym miejscu i czasie.
Społeczność na rzecz praktyk w zakresie bezpieczeństwa żywności (COP) ma służyć do:
Członkostwo w tej nowej wirtualnej społeczności to także dostęp do regularnych tematycznych seminariów internetowych, comiesięcznych aktualizacji i zasobów dotyczących bezpieczeństwa żywności, jak również możliwość dzielenia się swoimi danymi oraz przesyłania ogłoszeń o planowanych wydarzeniach i innych treści dotyczących bezpieczeństwa żywności.
Na dedykowanej podstronie internetowej WHO znajdują się dodatkowe materiały wraz z informacją, w jaki sposób dołączyć do społeczności.
Źródło: IJHARS
Przeczytaj także
Weryfikacja autentyczności produktów spożywczych jest niezbędna ze względu na wzrost liczby zafałszowanych produktów mięsnych. Istniejące metody analizy mają szereg wad. Dlatego potrzebne są proste, tanie i czułe metody wykrywania różnych rodzajów mięsa. Rosyjscy naukowcy z RAS opracowali szybkie i proste podejście – analiza trwa tylko 33 min.
Podczas trzeciej ostatniej sesji dotyczącej alergenów eksperci FAO i WHO przeanalizowali i ocenili ostrzeżenia na etykietach paczkowanej żywności. Aby chronić konsumentów alergików i wzmocnić zaufanie do informacji zawartych na etykietach zalecono szereg zmian.
W 2020 r. państwa członkowskie zwróciły się do WHO o aktualizację Globalnej Strategii Bezpieczeństwa Żywności WHO w celu sprostania obecnym i pojawiającym się wyzwaniom, włączenie nowych technologii i uwzględnienie innowacyjnych podejść do wzmocnienia systemów bezpieczeństwa żywności oraz przedłożenie raportu, który zostanie rozpatrzony w 2022 roku podczas 75. Światowego Zgromadzenia Zdrowia. Opublikowany draft projektu określa 5 priorytetów.