Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Alergia pokarmowa pozostaje globalnym problemem zdrowia publicznego, gdzie 1-2% dorosłych i 5-6% dzieci żyje obecnie z co najmniej jedną rozpoznawalną alergią pokarmową. Rozporządzenie Unii Europejskiej (UE) 1169/2011 w sprawie informacji na temat żywności dla określa 14 kluczowych alergenów o istotnym znaczeniu w UE (alergeny priorytetowe) nakłada na przedsiębiorstwa spożywcze i producentów wymóg prawny zapewnienia konsumentom jasnych informacji o alergenach spożywczych.
Unikanie spożywania żywności alergennej jest jedyną skuteczną metodą zapobiegania niepożądanym objawom/chorobom/zgonom, ale przypadkowe spożycie nadal często występuje z powodu nieodpowiednich praktyk etykietowania, zanieczyszczenia krzyżowego podczas produkcji i błędnej komunikacji przez pracowników, stwarzających potencjalne zagrożenie dla zdrowia konsumentów finalnych produktów.
Wycofania z rynku alergenów pokarmowych w Wlk. Brytanii - analiza
W czasopiśmie Food Control opublikowano analizę wycofań produktów żywnościowych z powodu alergenów wydanych przez organy nadzorujące żywność w Wielkiej Brytanii w latach 2016-2021.
Alergeny nadal stanowią duże zagrożenie dla konsumentów i przemysłu spożywczego
Analizy te sugerują, że wycofywania produktów spożywczych związanych z alergenami nadal stanowią duże zagrożenie dla konsumentów i przemysłu spożywczego, przy czym więksi detaliści wycofują najwięcej pomimo nowoczesnych obiektów. Należy zwrócić większą uwagę na wszystkie przypadki wycofania alergenów z żywności, w szczególności na pominięcie celowo dodawanych produktów spożywczych zawierających alergeny priorytetowe z listy składników. Ponadto zidentyfikowano wycofywanie produktów spożywczych na podstawie alergenów, których termin przydatności do spożycia minął lub wkrótce upłynął, co stanowi niekontrolowane ryzyko dla konsumentów cierpiących na alergie pokarmowe.
Wnioski i wskazówki oraz zalecenia dla branży spożywczej
Wyniki tego badania dostarczą użytecznych informacji zarówno dla podmiotów prowadzących produkcję spożywczą, jak i organów regulacyjnych do współpracy i wdrożenia bardziej solidnych systemów wykrywania alergenów, aby skoncentrować swoje wysiłki na najbardziej dotkniętych obszarach w celu ograniczenia przypadków wycofania produktów z rynku, a także udoskonalenia przyszłych strategii profilaktycznych. Odkrycia te dostarczą również przydatnych porównań ze stanem powiadomień dotyczących alergenów pokarmowych w innych krajach, w szczególności z tendencjami z ostatnich lat.
Wycofanie produktów związane z alergenami pozostaje głównym rodzajem wycofywania żywności w Wielkiej Brytanii. Główne trendy w Wielkiej Brytanii odzwierciedlają globalne trendy w ekonomicznie porównywalnych jurysdykcjach. Spadek liczby przypomnień o alergenach w 2020 r. od 2019 r., a następnie niewielki wzrost w 2021 r. mógł wynikać z przyczyn w dużej mierze związanych z pandemią Covid-19, ale inne czynniki mogły mieć również znaczenie. Interesujące będzie sprawdzenie, czy poprzedni trend wzrostowy alergenów z roku na rok powtórzy się. Pierwotne przyczyny przypomnień związanych z alergenami są zwykle niedostatecznie zgłaszane; należy zdecydowanie zachęcać do odwrócenia tego trendu poprzez otwarte ujawnianie i zestawienie informacji o przyczynach źródłowych, aby pomóc w zmniejszeniu częstotliwości przypominania alergenów.
W kontekście poprawy obsługi i raportowania wycofywania produktów związanych z alergenami analiza wskazuje kilka zaleceń. Firmy radzą sobie stosunkowo dobrze, biorąc pod uwagę, że liczba wycofywanych produktów, których to dotyczy, jest niska w porównaniu z całkowitą ilością produktów spożywczych wytwarzanych w Wielkiej Brytanii, chociaż produkty zawierające niedokładne informacje o alergenach wciąż trafiają do konsumentów. Producenci i detaliści muszą skoncentrować się na zarządzaniu etykietowaniem alergenów na wszystkich etapach łańcucha dostaw, aby ograniczyć wycofanie produktów z rynku poprzez rozpoznanie błędów przed dystrybucją do detalistów, w szczególności wycofanie pominiętych alergenów priorytetowych, nieprawidłowo zapakowanych, nieuwydatnionych alergenów priorytetowych oraz nieoznaczone w języku angielskim.
Są to kategorie, które w pierwszej kolejności nie powinny wymykać się poza własne systemy zarządzania ryzykiem producentów żywności, a wzmocnienie ich wewnętrznych kontroli sprawiłoby, że żywność byłaby bezpieczniejsza dla konsumentów podatnych na reakcje alergiczne na żywność.
Ponadto postęp w technologiach wykrywania alergenów pokarmowych, takich jak ulepszone urządzenia z przepływem bocznym z czytnikami optycznymi w smartfonach, które są szybsze i prostsze w użyciu w porównaniu z konwencjonalnymi metodami bioanalitycznymi, mogą być wykorzystane do szybszej analizy i wyników na miejscu.
Także wdrożenie znormalizowanych procedur raportowania i opartych na zachętach ulepszeń w zakresie sprawdzania odpowiedniego oznakowania alergenów za pomocą ścisłej i systematycznej listy kontrolnej przed dystrybucją do sprzedawców detalicznych, organów regulacyjnych żywności i konsumentów będzie korzystne. Można to również uzupełnić o wykorzystanie systemów zapewniania jakości z interaktywnymi lub tekstowymi możliwościami sztucznej inteligencji do skanowania opakowań i wykrywania produktów spożywczych, które nie są zgodne z wytycznymi dotyczącymi etykietowania przed ich wprowadzeniem na rynek, co zapobiega wycofywaniu produktów. Dzięki wczesnemu rozwiązaniu problemów związanych z etykietowaniem, niewątpliwie ograniczyłoby to szkody ekonomiczne i reputacyjne spowodowane wycofaniem.
Niezbędne są dalsze prace w celu zidentyfikowania potencjalnych postępów dla producentów żywności i organów regulacyjnych we wczesnym wykrywaniu wycofań, zanim produkty, których to dotyczy, zostaną przekazane sprzedawcom detalicznym w celu sprzedaży konsumentom, oraz analiza innych zmiennych, takich jak wpływ przyjęcia systemu deklaracji alergenów opartego na blockchain do jednolitego raportowania w całej branży spożywczej.
Źródło: https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0956713522005680?via%3Dihub
Przeczytaj także
Systemy do planowania produkcji oznaczają większą elastyczność procesów i niższe koszty. Przy czym najlepiej jest, gdy są one bezpośrednio zintegrowane z oprogramowaniem ERP.
Pomimo tego, że spożywanie pokarmów jest dla każdego człowieka czynnością naturalną, dla niektórych może się to wiązać z ryzykiem ze względu na alergeny, które powodują coraz większe zagrożenie dla zdrowia i życia wielu osób. W 1995 r. Europejska Akademia Alergologii i Immunologii dokonała klasyfikacji zaburzeń występujących w organizmie człowieka, które są wywoływane spożywanym jedzeniem.
Opublikowano raport pt. Ocena ryzyka alergenów pokarmowych. Część 1 – Przegląd i walidacja listy priorytetowych alergenów Codex Alimentarius poprzez ocenę ryzyka. Jest on podsumowaniem serii spotkań ekspertów Komisji Kodeksu Żywnościowego.