Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Opublikowano uzasadnienie do interesującego wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego dotyczącego utrudniania dostępu do powierzchni magazynowych.
Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną w przedmiocie kary pieniężnej w wysokości 20 000 zł za utrudnianie przeprowadzenia kontroli. W stanie faktycznym sprawy organy Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych spierały się z przedsiębiorcą czy w przedmiotowym przypadku doszło do utrudnienia przeprowadzenia kontroli czy też nie.
W wyroku sąd wskazał wprost, że „utrudnianie dostępu do pomieszczeń magazynowych, w których składowane były przeterminowane konserwy; utrudnianie sprawdzenia opakowania, oznakowania, prezentacji artykułu rolno - spożywczego oraz warunków jego przechowywania; utrudnianie dokonania pełnych oględzin konserw i sporządzenia dokumentacji dotyczącej ich jakości handlowej oraz zabezpieczenia ich przed wprowadzeniem do obrotu; udzielanie nieprawdziwych informacji o prowadzeniu kontroli przez inne organy kontrolne; podawanie sprzecznych oraz niekorespondujących ze stanem faktycznym informacji i wyjaśnień” jest utrudnianiem kontroli w świetle obowiązujących przepisów prawa. Działania te mają być zdaniem sądu sprzeczne z obowiązkiem zapewnienia odpowiednich warunków przeprowadzenia kontroli, przez co zakłócają wykonywanie czynności kontrolnych, a w konsekwencji mogą nawet niweczyć cele samej kontroli.
Pełny tekst orzeczenia NSA z dnia 20 sierpnia 2021 r. (II GSK 872/21) dostępny jest na: https://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/2404B350E6
Przeczytaj także
Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie wydał kontrowersyjne orzeczenie dotyczące możliwości użycia określenia „samogon”.
Opublikowano projekt nowelizacji ustawy z dnia 25 sierpnia 2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia liberalizującej zasady prowadzenia Rolniczego Handlu Detalicznego.
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławie stwierdził, że do wydania decyzji nakazującej czasowe wstrzymanie wprowadzania do obrotu suplementu diety wystarczające jest samo podejrzenie co do leczniczych cech produktu.