Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
W minionym tygodniu w bazie Probase360 Food Fraud Alert opublikowaliśmy 20 przypadków zafałszowań żywności. Jeden z ciekawszych odnosi się do szynek Prosciutto di Parma i San Daniele (Chroniona Nazwa Pochodzenia)
Nawet 35% Prosciutto di Parma i San Daniele to podróbki
Nawet 35% Prosciutto di Parma i szynki San Daniele to podróbki. Doniesienia o olbrzymim oszustwie i skandalu. Według szacunków eksportów każdego tygodnia nawet 80 000 nóg wieprzowych, które nie nadają się do produkcji szynki San Daniele i Prosciutto di Parma wchodzi do obiegu w nieuczciwy sposób, a następnie jest sprzedawanych w delikatesach i najlepszych supermarketach. Zastrzeżenie dotyczy przekroczenia masy świń poddawanych do uboju. Skala problemu jest wysoka. 13 czerwca informowano o problemach jednostki certyfikującej szynkę parmeńską, m.in. masowej rezygnacji inspektorów i braku możliwości certyfikacji. Dodatkowo dochodzą informacje, że konsorcjum szynki parmeńskiej, odpowiedzialne za ochronę produktu nie podejmuje żadnych działań przeciwko oszustom, pomimo wcześniejszych doniesień. Prokuratura w Parmie prowadzi dochodzenie w tej sprawie.
Ten oraz ponad 800 innych przypadków znajdziesz w bazie Alert Zafałszowań FoodFakty - ProBase360, umożliwiającej oprócz analizy poszczególnych przypadków zafałszowań, także generowanie fiszek PDF produktów zafałszowanych (przykładowa fiszka dostępna >> tutaj<<)
Szynki Prosciutto di Parma i San Daniele
Podrabianie
Źródło: https://ilfattoalimentare.it
Przeczytaj także
W minionym tygodniu w bazie Probase360 Food Fraud Alert opublikowaliśmy 22 przypadki zafałszowań żywności. Jeden z ciekawszych odnosi się do żywności spoza Włoch, która jest przedstawiana jako włoska. Według analizy Coldiretti i Filiera Italia, wartość podróbek produktów „Made in Italy” na świecie w ciągu ostatniej dekady wzrosła o 70% do ponad 100 miliardów EUR.
Władze francuskie wszczęły dochodzenie w sprawie przypadku zafałszowania żywności z udziałem francuskich i polskich firm podejrzanych o dostarczanie na cele dobroczynne mielonego mięsa o wyjątkowo niskiej jakości.
W minionym tygodniu w bazie Food Fraud Probase360 opublikowaliśmy 24 przypadki zafałszowań żywności. Jednym z ciekawych jest wykrycie po 4 latach fałszerstwa dotyczącego prestiżowej herbaty ze Szkocji, której przypisano nieistniejącą nagrodę...