Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Opierając się na oficjalnych danych, PAN UK (Pesticide Action Network UK) ujawnił, że udział pieczywa zawierającego dwa lub więcej pestycydów podwoił się w ciągu ostatniego roku do 50% całego asortymentu. Liczba ta oznacza znaczny wzrost w porównaniu z wynikami rządowych testów w ciągu ostatniej dekady, kiedy średnio ok. 25% pieczywa zawierało koktajle pestycydowe.
Na zlecenie rządu Wlk. Brytanii przebadano szereg produktów piekarskich – od standardowego białego i ciemnego chleba po podpłomyki, bułeczki i babeczki – i znaleziono w sumie jedenaście różnych pestycydów, w tym pięć powiązanych z rakiem: cypermetrynę, deltametrynę, flonikamid (środki owadobójcze), fosetyl ( fungicyd) i glifosat (herbicyd). Obecność glifosatu w ziarnie w dużej mierze wynika z jego zastosowania jako środka osuszającego przed zbiorami, gdy jest on używany do sztucznego suszenia upraw, aby ułatwić zbiory. Gdyby rząd Wielkiej Brytanii zakazał stosowania glifosatu jako środka osuszającego przed zbiorami, może to zmniejszyć ilość tej pozostałości znajdującej się w ziarnach.
Parszywa dwunastka
PAN UK opublikowała również jak co roku „The Dirty Dozen” – listę 12 owoców i warzyw, które najprawdopodobniej są skażone wieloma pestycydami. Najnowsze dane opublikowane przez rząd Wielkiej Brytanii, dotyczące testów przeprowadzonych w 2021 r., pokazują, że koktajle pestycydowe stanowią również istotny problem w przypadku owoców i warzyw, przy czym prawie jedna trzecia warzyw (30%) i ponad dwie trzecie owoców (69%) zawierają pozostałości więcej niż jednej substancji chemicznej.
- Istnieje coraz więcej dowodów na to, że pestycydy mogą stać się bardziej szkodliwe, gdy zostaną ze sobą połączone. A jednak nadal ustalamy granice bezpieczeństwa tylko dla jednej substancji chemicznej na raz. Właściwie nie mamy pojęcia o długofalowych skutkach spożywania niewielkich ilości setek różnych chemikaliów. Wybieramy grę w rosyjską ruletkę zdrowiem ludzi podsumował Nick Mole, specjalista ds. polityki, PAN UK.
Analiza PAN UK najnowszych wyników rządowego programu testowego wykazała łącznie 137 różnych pozostałości pestycydów we wszystkich produktach, w tym wiele powiązanych z poważnymi, przewlekłymi skutkami zdrowotnymi. W szczególności testowane produkty zawierały:
Ponad jedna trzecia (47) wszystkich znalezionych pestycydów nie jest zatwierdzonych w Wielkiej Brytanii, co oznacza, że brytyjscy rolnicy nie mogą ich używać!
Walka z obecnością pestycydów w żywności
Biorąc pod uwagę, że pestycydy występują w milionach różnych kombinacji w żywności, najprostszym sposobem radzenia sobie z koktajlami pestycydowymi jest upewnienie się, że nowe umowy handlowe nie doprowadzą do napływu importu towarów z ładunkiem pestycydów oraz drastyczne ograniczenie stosowania chemikaliów w rolnictwie. Pomimo zobowiązania z 2018 r. rząd Wielkiej Brytanii jeszcze nie podjął działań i wydaje się, że obecnie wycofuje się z obietnic wprowadzenia celów redukcji pestycydów i pakietu wsparcia, aby pomóc rolnikom przejść na bezpieczne i zrównoważone alternatywy.
Te nielegalne pozostałości pestycydów nie powinny trafiać na talerze brytyjskich konsumentów. Albo przemykają niezauważenie przez nieudolne kontrole graniczne, albo zagraniczni producenci uzyskują przewagę konkurencyjną, mogąc używać pestycydów zabronionych w Wielkiej Brytanii. W czasie, gdy prosimy naszych rolników o bardziej zrównoważoną produkcję, nie powinniśmy utrudniać im zarabiania na życie.
Aby chronić zdrowie swoich klientów, niektóre brytyjskie supermarkety zaczynają zwracać uwagę na koktajle pestycydowe. Tymczasem kluczowa strategia rządu dotycząca redukcji pestycydów jest już spóźniona o pięć lat. Jak długo powinni czekać konsumenci i rolnicy?” – zastanawia się Nick Mole z PAN UK.
Źródło: PAN UK
Przeczytaj także
Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych sprawdziła jakość handlową (głównie oznakowanie) różnego asortymentu pieczywa opakowanego (w tym pieczywa chrupkiego) oraz nieopakowanego (w tym półcukierniczego: drożdżówek, bułek, rogali) w 94 sklepach.
Jesteśmy w trakcie wdrażania strategii Od pola do stołu (w ramach Europejskiego Zielonego Ładu), która zakłada m.in. przejście na bardziej przyjazny dla środowiska i zrównoważony system żywnościowy.
Odpowiedzialność za bezpieczeństwo żywności deklarowanej jako bezglutenowa oraz jej oznakowanie, ponosi producent lub podmiot wprowadzający żywność do obrotu.