Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Kryzys z 2018 roku
Afera związana z obecnością Listerii w mrożonkach z węgierskiej fabryki w 2018 roku przetoczyła się przez wiele krajów europejskich, w tym Polskę i odbiła szeroko na opinii publicznej. Przyniosła również ogromne straty finansowe i wizerunkowe. Czy rozwiązano problem u źródła ?
Zespół FoodFakty.pl jako pierwszy kompleksowo zajął się tematem i szeroko komunikował przebieg kryzysu, ale również wnioski i ustalenia końcowe EFSA. Dla przypomnienia podajemy Państwu linki do wcześniejszych artykułów:
Listeria w mrożonkach - wyjaśnienie przyczyny
Listeria w mrożonkach – rekomendacje EFSA
Kolejne śmiertelne przypadki - Listeria w pięciu krajach UE związana z mrożonymi warzywami
Dla osób zainteresowanych tematyką Listerii serdecznie polecamy użycie pola Szukaj w górnej części ekranu i wpisania frazy - Listeria
Raport końcowy
W dniu 07.11.2029 Komisja Europejska DG (SANTE) ds. Zdrowia i Bezpieczeństwa Żywności opublikowała raport końcowy i wyniki audytu na Węgrzech, który odbył się w dniach 7–16 maja 2019 r. zgodnie z przepisami rozporządzenia (WE) nr 882/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 29 kwietnia 2004 r.
Cele audytu
Główne obserwacje
Ogólnie rzecz biorąc, na Węgrzech istnieje system rejestracji producentów i przetwórców żywności pochodzenia niezwierzęcego oraz rejestracji i zatwierdzania zakładów produkujących kiełki. Kontrole urzędowe są poparte próbkami urzędowymi pobranymi na poziomie produkcji, przetwarzania i sprzedaży detalicznej. W odniesieniu do próbek urzędowych dostępna jest odpowiednia zdolność i pojemność laboratorium.
Jednakże, planowanie oparte na analizie ryzyka wykazało poważne niedociągnięcia w zakresie priorytetów kontroli urzędowych żywności niepochodzącej od zwierząt oraz organizacji takich kontroli, w tym brak nadzoru. Ponadto system nie pozwala inspektorom na zdobycie i utrzymanie wystarczającego doświadczenia w tej dziedzinie w celu przeprowadzenia skutecznych kontroli. Ma to znaczący wpływ zarówno na wdrożenie kontroli urzędowych, jak i na ich skuteczność. W rezultacie rzadko wykrywane są niezgodności i poważnie wpływa to na egzekwowanie odpowiednich wymagań.
Pomimo poważnego wybuchu epidemii Listeria monocytogenes związanego z mrożoną kukurydzą przetwarzaną na Węgrzech właściwe organy nie podjęły środków w celu poprawy systemu kontroli urzędowych dotyczących obowiązków podmiotów działających na rynku spożywczym. Obecny system nie jest w stanie w wystarczającym stopniu zweryfikować, czy żywność pochodzenia niezwierzęcego jest produkowana w warunkach zgodnych z rozporządzeniem (WE) nr 852/2004, aby zapobiec zanieczyszczeniu patogenami.
W rezultacie kontrole urzędowe i egzekwowanie przepisów nie byłyby w stanie przyczynić się do zapobiegania dalszym możliwym skażeniom Listeria monocytogenes w mrożonej żywności pochodzenia zwierzęcego ani do ograniczenia ryzyka wprowadzania do obrotu produktów niezgodnych z wymogami.
Niemniej jednak, w odniesieniu do działań następczych po poprzednim audycie, podjęte działania były skuteczne w usuwaniu stwierdzonych wówczas braków, w szczególności w odniesieniu do nasion do kiełkowania. Raport zawiera zalecenia dla właściwych organów mające na celu usunięcie stwierdzonych niedociągnięć i usprawnienie wdrażania środków kontroli.
Pełny raport dostępny pod linkiem: http://ec.europa.eu/food/audits-analysis/country_profiles/details.cfm?co_id=HU
Przeczytaj także
13 września, belgijski producent mrożonek Greenyard ogłosił, że ponownie otworzy węgierską fabrykę w Baja, po zidentyfikowaniu przyczyny wybuchu epidemii listeriozy. Stwierdzono, że źródłem epidemii spowodowanej przez bakterię Listeria monocytogenes, która tego lata doprowadziła do wycofań mrożonek na dużą skalę, był jeden z tuneli zamrażalniczych...
Firma Greenyard Frozen Poland podjęła zapobiegawcze działania w celu dobrowolnego wycofania mrożonych warzyw z uwagi na potencjalne ryzyko występowania w nich bakterii Listeria monocytogenes, związane z użytym do produkcji surowcem (kukurydzą)...
Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) został poproszony o sformułowanie rekomendacji dla Komisji Europejskiej na temat strategii pobierania próbek oraz metod mikrobiologicznych, które zapewniają maksymalną...
Zamrożona kukurydza i potencjalnie inne zamrożone warzywa wyprodukowane przez spółkę na Węgrzech są prawdopodobnym źródłem zanieczyszczenia bakterią Listeria monocytogenes, które dotknęło Austrię, Danię, Finlandię, Szwecję i Wielką Brytanię. Zodnie z zaktualizowaną oceną ryzyka opublikowaną przez ECDC i Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA, pomimo wycofania produktu przez węgierski Urząd ds. Bezpieczeństwa Łańcucha Żywnościowego, wciąż mogą pojawić się nowe przypadki.
Czy wiedziałeś, że pomimo że liczba zachorowań spowodowanych występowaniem Listeria Monocytogenes w żywności jest relatywnie niska, to jest ona jednym z wiodących czynników prowadzących do śmierci spowodowanej spożyciem...