Rejestracja - czytelnik

Przypomnij hasło

Menu

Menu

Facebook Twitter LinkedIn

Alergia na czerwone mięso a ryzyko chorób serca

Kategoria: Składniki Żywności

Blaszka miażdżycowa

Ukąszenie kleszcza z gatunku Amblyomma americanum może powodować u ludzi rozwój reakcji alergicznej na czerwone mięso. Okazuje się jednak, że wiele osób, które nie przejawiają widocznych symptomów alergii, również może być wrażliwych na pewne substancje znajdujące się w mięsie. Nowe badanie naukowców z Uniwersytetu Wirginii (UVA) dowodzi, że istnieje powiązanie między podatnością na działanie tych alergenów a powstawaniem w naczyniach krwionośnych blaszki miażdżycowej.

Nowy czynnik ryzyka

„To nowe odkrycie sugeruje, że asymptomatyczna alergia na czerwone mięso może stanowić niezidentyfikowany dotąd czynnik ryzyka rozwoju chorób serca”, mówi główna autorka badania, Coleen McNamara z Wydziału Chorób Sercowo-Naczyniowych UVA. „Uzyskane przez nas wyniki wskazują na konieczność przeprowadzenia dalszych badań klinicznych na większych populacjach z różnych regionów geograficznych”, dodaje lekarka. Spośród 118 przebadanych pacjentów osoby wrażliwe na alergen w mięsie miały o 30% bardziej zaawansowane zmiany miażdżycowe niż badani bez alergii. Stwierdzone u nich blaszki miażdżycowe były ponadto mniej stabilne, co zwiększa ryzyko zawału serca.

Alfa-gal

Reakcję alergiczną wywołuje występujący w czerwonym mięsie cukier – galaktoza-alfa-1,3-galaktoza, w skrócie alfa-gal. Osoby przejawiające symptomy uczulenia mogą doświadczać bólu brzucha, problemów z oddychaniem, wysypki oraz innych objawów trzy do ośmiu godzin po spożyciu mięsa ssaków (drób oraz ryby nie wywołują reakcji). U niektórych wrażliwość na alfa-gal może być bezobjawowa – ta grupa osób jest prawdopodobnie najliczniejsza. Alergia na alfa-gal została po raz pierwszy opisana w 2009 roku przez Thomasa Platts-Millsa oraz dr Scotta Comminsa z Wydziału Alergologii i Immunologii Klinicznej UVA. Od tego czasu w USA stwierdza się coraz więcej przypadków alergii na czerwone mięso, szczególnie na obszarach, gdzie występuje najwięcej kleszczy.

Rezygnacja z czerwonego mięsa

Wyniki uzyskane przez naukowców z UVA wskazują na możliwość opracowania badania krwi, które lekarze mogliby wykorzystać w pracy z pacjentami. „Nasze odkrycie sugeruje, że w niedalekiej przyszłości możliwe będzie zlecanie prostych testów, pozwalających na identyfikację osób, które mogłyby na skorzystać na eliminacji z diety czerwonego mięsa, nawet jeśli nie wykazują one objawów alergii”, podsumowuje dr Jeff Wilson z UVA. Pozwoliłoby to ograniczyć w takich przypadkach ryzyko rozwoju chorób serca.

Źródła:

Wybierz obszar: Badania żywności Mięso i jaja

Autor: Wojciech Grodzicki

Przeczytaj także

Zapisz się do newslettera

Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!

Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:

Zapisz się
Facebook Twitter LinkedIn