Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Blaszka miażdżycowa
Ukąszenie kleszcza z gatunku Amblyomma americanum może powodować u ludzi rozwój reakcji alergicznej na czerwone mięso. Okazuje się jednak, że wiele osób, które nie przejawiają widocznych symptomów alergii, również może być wrażliwych na pewne substancje znajdujące się w mięsie. Nowe badanie naukowców z Uniwersytetu Wirginii (UVA) dowodzi, że istnieje powiązanie między podatnością na działanie tych alergenów a powstawaniem w naczyniach krwionośnych blaszki miażdżycowej.
Nowy czynnik ryzyka
„To nowe odkrycie sugeruje, że asymptomatyczna alergia na czerwone mięso może stanowić niezidentyfikowany dotąd czynnik ryzyka rozwoju chorób serca”, mówi główna autorka badania, Coleen McNamara z Wydziału Chorób Sercowo-Naczyniowych UVA. „Uzyskane przez nas wyniki wskazują na konieczność przeprowadzenia dalszych badań klinicznych na większych populacjach z różnych regionów geograficznych”, dodaje lekarka. Spośród 118 przebadanych pacjentów osoby wrażliwe na alergen w mięsie miały o 30% bardziej zaawansowane zmiany miażdżycowe niż badani bez alergii. Stwierdzone u nich blaszki miażdżycowe były ponadto mniej stabilne, co zwiększa ryzyko zawału serca.
Alfa-gal
Reakcję alergiczną wywołuje występujący w czerwonym mięsie cukier – galaktoza-alfa-1,3-galaktoza, w skrócie alfa-gal. Osoby przejawiające symptomy uczulenia mogą doświadczać bólu brzucha, problemów z oddychaniem, wysypki oraz innych objawów trzy do ośmiu godzin po spożyciu mięsa ssaków (drób oraz ryby nie wywołują reakcji). U niektórych wrażliwość na alfa-gal może być bezobjawowa – ta grupa osób jest prawdopodobnie najliczniejsza. Alergia na alfa-gal została po raz pierwszy opisana w 2009 roku przez Thomasa Platts-Millsa oraz dr Scotta Comminsa z Wydziału Alergologii i Immunologii Klinicznej UVA. Od tego czasu w USA stwierdza się coraz więcej przypadków alergii na czerwone mięso, szczególnie na obszarach, gdzie występuje najwięcej kleszczy.
Rezygnacja z czerwonego mięsa
Wyniki uzyskane przez naukowców z UVA wskazują na możliwość opracowania badania krwi, które lekarze mogliby wykorzystać w pracy z pacjentami. „Nasze odkrycie sugeruje, że w niedalekiej przyszłości możliwe będzie zlecanie prostych testów, pozwalających na identyfikację osób, które mogłyby na skorzystać na eliminacji z diety czerwonego mięsa, nawet jeśli nie wykazują one objawów alergii”, podsumowuje dr Jeff Wilson z UVA. Pozwoliłoby to ograniczyć w takich przypadkach ryzyko rozwoju chorób serca.
Źródła:
Przeczytaj także
Opublikowane niedawno przez francuskich naukowców badanie wskazuje, że 10% wzrost spożycia wysoko przetworzonych produktów zwiększa ryzyko wczesnego zgonu o 14%. Okazuje się również, że żywność tego typu odpowiada za aż 29% kalorii dostarczanych z przeciętną dietą. Wysoko przetworzone produkty to przede wszystkim przekąski, desery i gotowe do spożycia dania...
Komisja Europejska poinformowała, że w związku z niedawnymi wydarzeniami ukazanymi przez jednego z reporterów telewizyjnych wyśle do Polski, jednego z największych eksporterów mięsa wołowego, zespół inspektorów w celu zbadania sytuacji związanej z ubojem chorych zwierząt i dalszą dystrybucją skażonego mięsa...
W pierwszej połowie 2018 r. poprawiły się wyniki finansowe dla firm działających w branży przetwórstwa mięsa czerwonego. Osiągane rezultaty niekoniecznie idą w parze z optymizmem co do inwestycji, a w związku ze spadającymi obrotami oraz malejącą wartością aktywów, w branży można spodziewać się zmian strukturalnych.