Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
O 14% większe ryzyko wczesnego zgonu
Opublikowane niedawno przez francuskich naukowców badanie wskazuje, że 10% wzrost spożycia wysoko przetworzonych produktów zwiększa ryzyko wczesnego zgonu o 14%. Okazuje się również, że żywność tego typu odpowiada za aż 29% kalorii dostarczanych z przeciętną dietą. Wysoko przetworzone produkty to przede wszystkim przekąski, desery i gotowe do spożycia dania. Ich konsumpcja wiąże się z młodszym wiekiem, gorszym statusem społeczno-ekonomicznym, niższym wykształceniem, wyższym BMI oraz mniejszą aktywnością fizyczną.
Rozwój chorób cywilizacyjnych
Na przestrzeni ostatnich lat żywność przetworzona znalazła się na cenzurowanym ze względu na rosnącą świadomość zdrowotną konsumentów. Obecnie 91% Amerykanów uważa, że produkty o prostym i rozpoznawalnym składzie są korzystniejsze dla zdrowia. Nie oznacza to jednak, że spożycie tego typu wyrobów jest rzadkością. Sklepy i lokale gastronomiczne oferują szeroki wybór żywności zawierającej liczne dodatki, takie jak emulgatory, konserwanty czy kwasy tłuszczowe nasycone. Coraz szybszy i bardziej stresujący współczesny styl życia sprzyja sięganiu po łatwe w przygotowaniu, gotowe dania, które często zastępują samodzielnie ugotowane, domowe potrawy. Wynikiem tych zjawisk jest stale rosnący odsetek populacji cierpiącej na choroby cywilizacyjne, takie jak otyłość, nadciśnienie tętnicze czy cukrzyca.
Ostrzeżenia i etykiety
Rezultaty francuskiego badania dostarczają dowodów na słuszność prowadzonych od wielu lat kampanii społecznych i działań rządów. Już w 2014 r. część krajów Ameryki Łacińskiej wprowadziła nowy system etykietowania produktów, obligujący firmy spożywcze do umieszczania na opakowaniach ostrzeżeń dotyczących ilości kalorii, zawartości cukru, soli i tłuszczu, a Chile posunęło się nawet do oficjalnego zakazu reklam niezdrowych produktów skierowanych do dzieci. W Europie rośnie popularność etykiet opartych o system „sygnalizacji świetlnej”, a USA szykuje się do zmian tabel wartości odżywczej na opakowaniach żywności.
Potrzebne kolejne badania
Mimo że wyniki nowego badania dostarczają istotnych informacji na temat potencjalnej szkodliwości produktów przetworzonych, potrzebne są kolejne prace, które potwierdzą te obserwacje. Główne ograniczenie francuskiej publikacji to fakt, że nie jest ona reprezentatywna dla ogółu populacji – średni wiek 44 551 uczestników badania wyniósł 57 lat, z których aż 73% stanowiły kobiety.
Branża spożywcza pod presją
Wiele osób jest coraz bardziej świadomych negatywnego wpływu wysoko przetworzonej żywności na zdrowie. W najbliższej przyszłości nacisk organizacji konsumenckich i rządów na branżę spożywczą z pewnością będzie wzrastał, dlatego firmy produkujące żywność muszą przygotować się na reformulację receptur i ograniczenie wykorzystania substancji dodatkowych, przy jednoczesnym zachowaniu atrakcyjności sensorycznej i charakterystycznych walorów smakowych swoich produktów.
Źródła:
Przeczytaj także
Alergia na orzechy jest jedną z najczęściej spotykanych alergii pokarmowych, której objawy mogą wystąpić już w kilka sekund po spożyciu nietolerowanej żywności. Grupa naukowców z Hiszpanii opracowała metodę, która pozwala na wykrywanie pozostałości orzechów nerkowca już w stężeniach tak niskich jak 10 mg/kg...
Komisja Europejska planuje wprowadzić nowy limit dla przemysłowych kwasów tłuszczowych trans w żywności – proponowane regulacje przewidują ograniczenie ich dopuszczalnej zawartości do maksymalnie 2 g na 100 g tłuszczu w produkcie. Ma to szczególne znaczenie dla krajów Europy Wschodniej, gdzie wciąż odnotowuje się niebezpiecznie wysokie poziomy...
Przed wprowadzeniem nowych produktów na rynek, przemysł spożywczy musi przeprowadzić badania trwałości, aby określić jak cechy żywności zmieniają się w czasie. W przeciwieństwie do szybko psujących się produktów (owoce, warzywa itp.)...