Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Trwałe przekąski
Przed wprowadzeniem nowych produktów na rynek, przemysł spożywczy musi przeprowadzić badania trwałości, aby określić jak cechy żywności zmieniają się w czasie. W przeciwieństwie do szybko psujących się produktów (owoce, warzywa itp.), w których zmiany zachodzą bardzo dynamicznie, żywność przetworzona, taka jak przekąski, ciastka i purée, jest trudniejsza do analizowania, ponieważ jej rozkład może trwać miesiące, a nawet lata.
Testy przechowalnicze
Aby uzyskać informacje o okresie przydatności do spożycia produktów o wysokiej trwałości, przeprowadza się badania przyspieszone (Accelerated Shelf Life Tests), które polegają na poddaniu żywności zintensyfikowanym warunkom przechowalniczym i nasileniu procesów rozkładu. Testy ASLT nie są jednak dokładne i pozwalają na oszacowanie trwałości produktów z pewnym marginesem błędu.
Nowe oprogramowanie z Hiszpanii
Centrum Rozwoju Przemysłu Rolno-Spożywczego (AINIA) w Hiszpanii opracowało program informatyczny, który pozwala skuteczniej przewidywać okres przydatności do spożycia produktów przetworzonych. Wersja testowa oprogramowania, oparta na modelach matematycznych, została już wypróbowana przez pięć przedsiębiorstw z Walencji, współpracujących w projekcie, w którym badano czas psucia się przekąsek, ciastek i purée z owoców i warzyw. Według Marty Gisbert z AINIA, „nowy model predykcyjny pozwala o wiele szybciej uzyskać informacje na temat zmian zachodzących w produkcie na przestrzeni czasu oraz lepiej określić termin jego przydatności do spożycia.”
Ułatwienie dla przedsiębiorstw spożywczych
Juan Pablo Lázaro, technolog z AINIA, wyjaśnia: „nasz program analizuje i przetwarza dane laboratoryjne dotyczące stabilności, parametrów fizykochemicznych, sensorycznych i odżywczych produktu w zależności od temperatury, wilgotności, a także otwarcia bądź zamknięcia opakowania. Tworzy w ten sposób modele predykcyjne pozwalające ustalić okres jego przydatności do spożycia”. Szacuje się, że z nowego oprogramowania skorzysta ponad 12 tysięcy przedsiębiorstw spożywczych na całym świecie.
Źródło:
http://www.ainia.es/noticias/prensa/software-vida-util-alimentos-2/
Przeczytaj także
Hiszpańscy naukowcy z Uniwersytetu w Grenadzie (UGR) we współpracy z firmą NanoMyP opracowali sensor optyczny oparty na nanotechnologii, który pozwala usprawnić proces produkcji piwa. Urządzenie jest w stanie wykryć obecność...
Skuteczne pobieranie oraz analiza próbek są bardzo ważnym aspektem urzędowych kontroli żywności. Istnieje wiele metod fizyko-chemicznych i biologicznych dostępnych do monitorowania żywności oraz pasz, jednak wiele...