Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Współpraca nauki i przemysłu
Hiszpańscy naukowcy z Uniwersytetu w Grenadzie (UGR) we współpracy z firmą NanoMyP opracowali sensor optyczny oparty na nanotechnologii, który pozwala usprawnić proces produkcji piwa. Urządzenie jest w stanie wykryć obecność amin biogennych należących do tryptamin – grupy związków chemicznych o dużym znaczeniu żywieniowym, które w przypadku piwa determinują jego jakość.
Prostsza, tańsza metoda
Istnieje wiele metod służących do badania zawartości tych substancji w piwie, ale obecnie praktycznie wszystkie techniki wykorzystywane do oznaczania tryptaminy bazują na chromatografii cieczowej (HPLC), która jest metodą bardzo precyzyjną, ale równocześnie drogą, czasochłonną i wymagającą wyspecjalizowanego personelu. Natomiast sensor zaprojektowany na UGR jest o wiele tańszy i łatwiejszy w użyciu.
Adhezja i luminescencja
Zasada jego działania opiera się na adhezyjności materiału z nanofibry (Tiss®-Link) opracowanego przez NanoMyP oraz na właściwościach luminescencyjnych samej tryptaminy. Innowacyjne tworzywo zaprojektowano tak, by zatrzymywało tylko związki aminowe, dzięki czemu, po zanurzeniu w piwie, obecne w płynie aminy przywierają do materiału. Możliwy jest wówczas pomiar luminescencji i określenie ilości tryptaminy.
Wyznacznik jakości żywności
Aminy biogenne to grupa związków bardzo istotnych z punktu widzenia technologii żywności. Powstają podczas dekarboksylacji aminokwasów głównie w procesie fermentacji i są obecne w serach, winach, piwach, przetworzonym mięsie itp. Ich zawartość jest wyznacznikiem jakości tych produktów.
Aminy biogenne w piwie
„Rodzaj i ilość tych amin mają związek zarówno z jakością surowców, jak i warunkami higieniczno-sanitarnymi procesu produkcji. Putrescyna, spermina i spermidyna występują naturalnie w słodzie, natomiast tryptamina, tyramina, histamina i kadaweryna powstają podczas fermentacji piwa. Warto zatem dysponować skuteczną, prostą i tanią metodą pozwalającą na oznaczanie ilości tych amin w procesie kontroli jakości piwa”, wyjaśnia inicjator projektu, Jorge F. Sánchez z Wydziału Chemii Analitycznej UGR.
Źródło:
https://canal.ugr.es/noticia/nanotecnologia-mejorar-calidad-cerveza/
Przeczytaj także
W okresie od stycznia do października ubiegłego roku import szkockiej whisky do Polski spadł r/r o 0,7% pod względem ilościowym (liczonym w butelkach o pojemności 0,7l). Biorąc pod uwagę wartość sprowadzanego alkoholu, odnotowano...
Dzięki wykorzystaniu bakterii mlekowych pochodzących z winorośli z winnicy Pago de Carraovejas w Hiszpanii, zespół naukowców z Politechniki w Madrycie i Uniwersytetu w Walencji uzyskał czerwone wino pozbawione histaminy...