Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Metoda kolorymetryczna
Zespół naukowców z Politechniki w Walencji (UPV) w Hiszpanii opracował nową metodę, która pozwala na łatwe i szybkie wykrywanie glutenu w produkcie spożywczym za pomocą smartfona. Innowacyjny system opiera się na teście kolorymetrycznym, w którym barwa czerwona wskazuje na obecność glutenu. „Nasz prototyp powstał z myślą o monitoringu żywności już od momentu jej wyprodukowania, tak by po trafieniu do rąk konsumentów, w tym przypadku osób z celiakią, była ona w stu procentach bezpieczna”, mówi prof. Luis A. Tortajada-Genaro z UPV.
Obecność i ilość glutenu w produkcie
Podobnie jak w przypadku popularnych w ostatnim czasie testów antygenowych, do analizy żywności z wykorzystaniem nowej technologii wystarcza zaledwie odrobina próbki. Umieszcza się ją na plastikowej membranie, a następnie wykonuje zdjęcie za pomocą telefonu. „Wykorzystując dostępne komercyjnie aplikacje możliwe jest rozłożenie koloru próbki na trzy podstawowe składowe: czerwony, zielony i niebieski, zgodnie z modelem RGB. Im większe natężenie barwy czerwonej, tym większa ilość glutenu w żywności. W ten sposób możemy łatwo i szybko stwierdzić czy w danym produkcie obecne jest niechciane białko, a nawet określić jego stężenie”, wyjaśnia prof. Tortajada.
Wykrywanie zafałszowań w przemyśle mięsnym
Poza detekcją glutenu nowa metoda może znaleźć również zastosowanie w wykrywaniu zafałszowań żywności, na przykład w przemyśle mięsnym. „Podczas produkcji niektórych wyrobów mięsnych w celu poprawy ich właściwości dodawane są surowce zbożowe, których dopuszczalny udział w składzie produktu jest ograniczony przepisami. Nasz test jest w stanie wykryć konkretne geny charakterystyczne dla zbóż, dzięki czemu możemy określić czy ilość dodatków nie przekracza ustalonych limitów”, mówi hiszpański badacz.
Zapewnienie jakości „od pola do stołu”
Według naukowców z UPV testy laboratoryjne nowej metody „dowodzą, że opracowany przez nas system biodetekcji jest wysoce skuteczny i może przyczynić się do poprawy kontroli bezpieczeństwa żywności. Technologia ta jest odpowiedzią na potrzeby nie tylko przemysłu spożywczego, ale też samych konsumentów. Jej zastosowanie może pomóc w zapewnieniu jakości produktu na każdym etapie jego powstawania, zgodnie z ideą «od pola do stołu»”, podsumowuje prof. Tortajada.
Źródła:
Przeczytaj także
Odpowiedzialność za bezpieczeństwo żywności deklarowanej jako bezglutenowa oraz jej oznakowanie, ponosi producent lub podmiot wprowadzający żywność do obrotu.
Gluten to frakcja białek znajdujących się w pszenicy, życie, jęczmieniu, owsie, ich odmianach krzyżowych oraz ich pochodnych, której niektóre osoby nie tolerują.
Ze względu na ryzyko wystąpienia reakcji na dostarczaną żywność, poszczególne osoby muszą mieć możliwość weryfikacji oraz eliminacji substancji, które mogą wywołać niepożądane reakcje czy zagrażać ich zdrowiu, a nawet życiu. Konieczne było więc uregulowanie kwestii informowania o obecności substancji najczęściej uznawanych za alergeny oraz dla których działanie takie udowodnione jest naukowo. Celem podawania informacji w omawianym zakresie jest umożliwienie konsumentom dokonywania świadomych i bezpiecznych dla nich wyborów.