Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Od redakcji: System NutriScore powoli zadomawia się w przestrzeni rynku spożywczego. Polska jako jeden z największych rynków nie zajęła oficjalnie stanowiska na poziomie EU, czy słusznie? Europa szeroko debatuje o tym systemie, który na lata zmieni rynek spożywczy. Otrzymaliśmy niezmiernie interesując opracowanie przygotowane przez jedną z uznanych europejskich agencji na potrzeby włoskiego zrzeszenia producentów żywności i uznaliśmy je jako bardzo ważne do przekazania jako przykład dyskusji prowadzonej na poziomie krajów EU.
Aktualizacja statusu zmian w kwestii etykietowania wartości odżywczych z przodu opakowania (FOPNL) na podstawie roboczego dokumentu Komisji Europejskiej “Front of Pack Nutrition Labeling – FOPNL”
Po zawetowaniu przez 7 krajów UE wprowadzeniu francuskiego systemu oznaczania wartości odżywczych NutriScore w dniu 21 września, niemiecka minister rolnictwa Julia Klockner nadal nalega na obowiązkowe wprowadzenie francuskiego systemu NutriScore we wszystkich krajach UE. Niemiecka prezydencja w UE wyraziła nadzieję na osiągnięcie porozumienia między ministrami rolnictwa do grudnia br.
W ubiegły piątek, 9 października, niemiecki parlament zatwierdził przyjęcie francuskiego systemu NutriScore, który ma zostać dobrowolnie wprowadzony w Niemczech na początku listopada.
Szereg niemieckich interesariuszy (z partii FDP, SPD i Zielonych) wezwało minister J. Klockner do wykorzystania niemieckiej prezydencji w Radzie UE, aby uczynić NutriScore obowiązkowym w całej Europie, pomimo wcześniejszego głosowania przez niemiecki Bundestag przeciwko propozycji, zgodnie z którą niemiecki rząd federalny poparłby Nutriscore jako system UE.
Oznaczanie wartości odżywczych było elementem niemieckiej koalicji politycznej z 2017 r., a także przed przyszłorocznymi wyborami w Niemczech we wrześniu 2021 r. etykietowanie wartości odżywczych jest upolityczniane jako kwestia wyborcza w niemieckiej polityce.
Ważne dla rolników ekologicznych
W artykule zamieszczonym w serwisie EURACTIVE „EU farmers boss: Farm to Fork to be revised, if negative impact was proved” komitet COPA-COGECA, wspólny głos rolników i ich spółdzielni w Unii Europejskiej, stwierdził, że są przeciw francuskiemu systemowi. NutriScore jest również niekorzystne dla drobnych rolników i rolników ekologicznych (według niemieckiego Bundesverband fur Naturkost Naturwaren, BNN), ponieważ składniki pożywienia, takie jak wielonienasycone kwasy tłuszczowe, wysoka zawartość błonnika lub wtórne składniki roślinne, nie są w wystarczającym stopniu uwzględniane w klasyfikacji NutriScore. W swojej strategii „od pola do stołu” UE wyznaczyła cel, zgodnie z którym rolnictwo ekologiczne powinno wzrosnąć do 25% produkcji do 2030 r. W wielu rolniczych krajach UE udział rolnictwa ekologicznego w uprawach ogółem jest bardzo niski (w Polsce około 3%, w Czechach tylko 14%). Przyjęcie NutriScore na szczeblu UE byłoby zatem sprzeczne z jednym z podstawowych celów rolniczych UE.
Siedem krajów o podobnych poglądach (Czechy, Węgry, Włochy, Grecja, Cypr, Łotwa i Rumunia), które sprzeciwiają się NUTRISCORE, uzgodniło zestaw podstawowych zasad i pożądanych cech, które powinny zostać wzięte pod uwagę podczas opracowywania zharmonizowanego unijnego systemu oznaczania wartości odżywczej z przodu opakowania (dokument roboczy Rady UE). Rządy Polski i Słowacji nie podjęły jeszcze decyzji o wsparciu koalicji siedmiu.
Model oznaczania wartości odżywczych NUTRISCORE jest odrzucany przez 7 krajów z następujących powodów:
Włoski rząd zaproponował alternatywny model o nazwie NUTRINFORM BATTERY, który dostarcza konsumentom neutralnych informacji, umożliwiając im swobodę wyboru żywności w celu spożywania zdrowej, zbilansowanej diety.
Materiał otrzymaliśmy dzięki uprzejmości międzynarodowej agencji przygotowującej przegląd tematyki dla Federalimentare, the Italian food and drink association na podstawie doniesień z instytucji europejskich oraz doniesień medialnych, ze zgodą zrzeszenia na publikację.
Od redakcji: dokładamy wszelkich starań żeby zapewnić wiarygodność prezentowanych treści, a niniejszy tekst publikujemy w celu debaty na ten niezmiernie istotny temat. Będziemy wdzięczni za stanowiska organizacji, które z przyjemnością opublikujemy
Dla zobrazowania jak system NutriScore będzie wyglądał na rzeczywistych polskich tradycyjnych i popularnych produktach przygotowaliśmy opracowanie na bazie popularnych produktów – opracowanie dostępne w Strefie Managera