Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Do 2030 r. unijna konsumpcja mięsa zmniejszy się o 1,6% do 67,6 kg per capita. Spadek ten będzie wynikał głównie ze zmiany preferencji konsumentów i zmniejszenia spożycia mięsa czerwonego.
W 2030 r. przeciętna konsumpcja mięsa w UE wyniesie około 67,6 kg per capita
Jak wynika z opublikowanych ostatnio prognoz Komisji Europejskiej unijna konsumpcja mięsa zmniejszy się o 1,6%, z 68,7 kg per capita w 2020 r. do 67,6 kg per capita w 2030 roku. Spadek ten będzie wynikał głównie ze zmiany preferencji konsumentów i zmniejszenia spożycia mięsa czerwonego.
Wołowina i wieprzowina na nie, drób na tak
Konsumpcja wołowiny zmniejszy się o 8,5% do 9,7 kg per capita. Kontynuowany będzie również trend zastępowania mięsa wieprzowego mięsem drobiowym. W 2030 r. przeciętne spożycie wieprzowiny wyniesie 32 kg per capita, czyli o 4,2% mniej niż obecnie. Z kolei konsumpcja drobiu wyniesie 24,6 kg per capita, czyli zwiększy się o 5,1%.
Produkcja mięsa czerwonego ulegnie zmniejszeniu
Do 2030 r. unijne pogłowie bydła zmniejszy się o 7% do 29,1 mln sztuk. Ze względu na silną konkurencję cenową ze strony Argentyny, Stanów Zjednoczonych oraz Brazylii udział UE w światowym handlu wołowiną zmniejszy się z 7 do 6% w 2030 r. Oczekuje się również, że w ciągu najbliższych pięciu lat ceny wołowiny utrzymywać będą się w trendzie spadkowym, podczas gdy w latach 2025-2030 nastąpi ich odbicie, głównie w wyniku spadku produkcji.
Dalekosiężne skutki ASF na produkcję wieprzowiny
Obawy związane z wpływem produkcji zwierzęcej na środowisko, zmiany preferencji konsumentów oraz rozprzestrzenianie się ASF wpłyną na ograniczenie produkcji wieprzowiny w UE. Do 2030 r. unijna produkcja wieprzowiny zmniejszy się o 4,6% do 21,9 mln t (ekwiwalent tuszy). W 2021 r. oczekiwany jest spadek wolumeny eksportu (-9,3% r/r), głównie ze względu na ASF w Niemczech, a także szybszą niż oczekiwano odbudowę pogłowia trzody chlewnej w Chinach.
Drób zyska na znaczeniu
Drób będzie jedynym gatunkiem mięsa, którego produkcja utrzyma się w trendzie wzrostowym w ciągu najbliższych 10 lat. Do 2030 r. unijna produkcja mięsa drobiowego zwiększy się o 4,6% i szacowana jest na 14,8 mln ton. Wzrost produkcji determinowany będzie głównie wzrostem konsumpcji. Drób uznawany jest przez konsumentów za bardziej zrównoważone źródło białka niż mięso czerwone.
Koronawirus a wybory konsumentów
Dodatkowo, drób był jedynym gatunkiem mięsa, którego produkcja oraz konsumpcja zwiększyły się trakcie trwania pandemii COVID-19 w 2020 roku. Wynika to głównie z jego relatywnie niskiej ceny, a także łatwości przyrządzenia w domu.
Źródło: www.agronomist.pl
Przeczytaj także
Polska placówka dyplomatyczna w Brazylii przekazała informację o ostatecznym zatwierdzeniu przez stronę brazylijską wzorów weterynaryjnych świadectw zdrowia.
Na wniosek władz weterynaryjnych Czarnogóry uzgodniony został nowy wzór świadectwa weterynaryjnego dla świeżego mięsa, w tym mięsa mielonego, pozyskanego ze świń domowych (Sus Scrofa) przeznaczonego na import do Czarnogóry (POR) oraz załącznik...
Czynniki globalne przekładają się na sytuację rynkową w Polsce. Ceny skupu żywca wieprzowego przyczyną pogorszenia opłacalności produkcji.