Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Czynniki globalne przekładają się na sytuację rynkową w Polsce
Sytuacja na polskim rynku wieprzowiny uzależniona jest od tego, co dzieje się za granicą. We wrześniu br. w Niemczech potwierdzono pierwszy przypadek ASF, w związku z tym kraj ten utracił status kraju wolnego od tego wirusa. W konsekwencji eksport produktów wieprzowych z całego terytorium Niemiec wstrzymały m.in. Chiny, Korea Południowa i Japonia.
Brak równowagi popytowo-podażowej na rynku
Niemcy, obok Hiszpanii, były jednym z największych unijnych dostawców wieprzowiny do Kraju Środka. Niemcy są również największym producentem wieprzowiny w UE z około 22% udziałem. W związku z tym zamknięcie rynku chińskiego oznacza konieczność zagospodarowania nadwyżek żywca na rynku unijnym, gdzie obowiązuje regionalizacja. Jednocześnie w pierwszym półroczu 2020 pogłowie świń w UE było o 1,2% większe r/r, a w Polsce o 6% większe r/r. Taka sytuacja, przy osłabionym ze względu na COVID-19 popycie, powoduje brak równowagi popytowo-podażowej na rynku i presję w kierunku spadku cen skupu.
Odbudowa stad trzody chlewnej w Chinach
W ostatnich 2 latach Chiny zgłaszały silny popyt importowy na wieprzowinę, ze względu na zmniejszenie o ponad 30% pogłowia świń, w wyniku ASF. Aktualnie prowadzą oni silne starania w kierunku odbudowy stad podstawowych i rozwoju nowoczesnej produkcji trzody chlewnej. Pierwsze efekty tych działań będą widoczne już w przyszłym roku. Jak wynika z prognoz USDA, w 2021 r. produkcja wieprzowiny w Chinach ma zwiększyć się o 9% do 42 mln t, co zmniejszy zapotrzebowanie na importowane mięso. Dodatkowo w ostatnich miesiącach, ze względu na ocieplenie relacji dyplomatycznych na linii Waszyngton-Pekin, Chiny zwiększyły zakup amerykańskiej wieprzowiny, częściowo uniezależniając się od produktów z UE.
Ceny skupu żywca wieprzowego w Polsce
Spadek cen skupu żywca wieprzowego w Polsce wynika głównie ze spadku cen unijnych, szczególnie w Niemczech. Jak wynika z danych MRiRW, w pierwszym tygodniu grudnia 2020 r. przeciętna cena skupu trzody chlewnej wyniosła 3,84 PLN/kg, czyli o 13% mniej niż na początku listopada i o 39% mniej w relacji rocznej. Tak niskiego poziomu cen skupu nie notowano od grudnia 2015 roku.
Pogorszenie opłacalności produkcji
Spadek jest istotnie odczuwalny przez producentów, gdyż jeszcze w grudniu 2019 r. ceny skupu żywca wieprzowego były rekordowo wysokie. Spadek cen skupu żywca przekłada się na pogorszenie opłacalności produkcji trzody chlewnej. W październiku relacja 1 kg żywca wieprzowego do 1 kg paszy wyniosła 4,09, czyli o 29% mniej niż przed rokiem.
Źródło: www.agronomist.pl
Przeczytaj także
Dobrostan zwierząt stanowi coraz częściej przedmiot debaty w krajach członkowskich UE. Z prowadzonych badań wynika, że dla konsumentów europejskich nie jest obojętne to w jakich warunkach hodowane są zwierzęta oraz, że popierają poprawę dobrostanu zwierząt przeznaczonych na żywność.
Europejski Trybunał Sprawiedliwości poparł w Belgii zakaz uboju zwierząt, które nie zostały ogłuszone. Grupy żydowskie i muzułmańskie ostrzegają, że może to ograniczyć wolność religijną.
Polska utraciła status kraju wolnego od tej choroby, co skutkuje ograniczeniami w eksporcie.