Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Dwutlenek tytanu znajduje zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu, między innymi w branży kosmetycznej, jako dodatek do środków przeciwsłonecznych, farb, past do zębów, środków farmaceutycznych czy materiałów budowlanych. Używany jest również w przemyśle spożywczym w postaci proszku wykorzystywanego do wybielania produktów. Powszechnie wykorzystywany przy produkcji słodyczy, produktów czekoladowych, herbatników, gumy do żucia oraz jako dodatek w suplementach diety.
Naukowcy z INRA (French National Institute for Agricultural Research) przeprowadzili ostatnio badania na zwierzętach dotyczące wpływu dwutlenku tytanu (E171), dodatku żywności często występującego zwłaszcza w wyrobach cukierniczych, na organizm żywy.
Badania wykazały, że E171 przenika przez ściany jelita i dostaje się do innych części ciała. W trakcie badań zauważono zaburzenia systemu odpornościowego związane z absorpcją dodatku E171. Wykazano również, że długotrwała ekspozycja na działanie dodatku powoduje spontaniczne powstawanie przednowotworowych zmian w jelicie oraz powstawanie niezłośliwych stadiów nowotworowych u 40% badanych zwierząt. Co więcej, stwierdzono, że E171 powoduje przyspieszenie zachodzenia zmian chorobowych wywołanych wcześniej w celach naukowych.
Ekspozycja na działanie E171 jest dzisiaj dużym problem, szczególnie dlatego, że odbiorcami produktów spożywczych najczęściej zawierających ten dodatek, czyli słodyczy, są dzieci.
Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem (The International Agency for Research on Cancer) również przeprowadziła badania nad wpływem ekspozycji dwutlenku tytanu drogami oddechowymi na organizm i zakwalifikowała dodatek do grupy związków 2B – związków potencjalnie kancerogennych dla ludzi.
Źródła
http://www.newfoodmagazine.com/33342/news/industry-news/food-additive-e171-titanium-dioxide-nanoparticles/
Przeczytaj także
Panel ds. dodatków do żywności i składników pokarmowych dodawanych do żywności , dostarczył opinię naukową dotyczącą ponownej oceny bezpieczeństwa gumy arabskiej (E 414), jako dodatku do żywności.
Panel ds. dodatków do żywności i składników pokarmowych dodawanych do żywności, dostarczył opinii naukowej, o ponownym zbadaniu bezpieczeństwa polirycynooleinianu poliglicerolu (PGPR, E 476).
Decyzją National Organic Standards Board (NOSB), karagen został wycofany z listy akceptowalnych dodatków do żywności ekologicznej. Decyzja ta nie ogranicza stosowania karagenu jako dodatku do żywności nie ekologicznej.