Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Opublikowane niedawno wyniki badania na zwierzętach po raz kolejny wzbudziły ożywioną dyskusję na temat szkodliwości (lub jej braku) popularnej substancji słodzącej – aspartamu. Głos w tej sprawie zabrało Międzynarodowe Stowarzyszenie Producentów Substancji Słodzących (ISA).
Nasilenie zachowań lękowych
Kontrowersyjne badanie przeprowadzone zostało przez zespół dr Sary Jones i prof. Pradeepa Bihidego z Uniwersytetu Stanu Floryda (FSU) w Stanach Zjednoczonych. Naukowcy zaobserwowali, że spożycie aspartamu – sztucznej substancji słodzącej obecnej w tysiącach produktów na całym świecie – skutkowało nasileniem zachowań lękowych u myszy. Publikacja ukazała się w październiku 2022 r. na łamach prestiżowego czasopisma Proceedings of the National Academy of Sciences.
ISA zabiera głos
Do rezultatów badania odniosła się ISA, międzynarodowa organizacja non-profit o charakterze naukowym, która zrzesza wielu producentów niskokalorycznych substancji słodzących. W oficjalnym komunikacie ISA podkreśliła, że doświadczenia naukowców z FSU przeprowadzone zostały na zwierzętach, a nie na ludziach. Eksperci stowarzyszenia zwrócili również uwagę, że aspartam został dopuszczony jako dodatek do żywności (E951) po szczegółowej analizie potencjalnego ryzyka i zyskał akceptację wiodących międzynarodowych instytucji, takich jak Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO), Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) czy amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA).
Pozytywna ocena EFSA
W swoim komunikacie ISA przypomniała również, że w 2013 r. EFSA przeprowadziła najdokładniejszą do tej pory ocenę bezpieczeństwa aspartamu w kontekście jego wpływu na człowieka. W oparciu o wszystkie dostępne dowody naukowe, w tym dane dotyczące potencjalnej toksyczności i genotoksyczności, eksperci EFSA stwierdzili, że spożycie aspartamu przez ludzi nie jest groźne dla zdrowia.
Źródła:
Przeczytaj także
Karboksymetyloceluloza sodowa (E 466) została ponownie oceniona w 2018 r. przez były panel EFSA ds. dodatków do żywności i źródeł składników odżywczych dodawanych do żywności. W następstwie tej oceny panel ds. dodatków do żywności i środków aromatyzujących (FAF) został poproszony o ocenę bezpieczeństwa stosowania E 466 jako dodatku do żywności w żywności dla niemowląt w wieku poniżej 16 tygodni należących do kategorii żywności 13.1.5.1.
Niniejsza opinia dotyczy ponownej oceny dihydrochalkonu neohesperydyny (E 959) stosowanego jako dodatek do żywności.
Spożycie siarczynów w diecie może stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa konsumentów środków spożywczych zawierających te dodatki, podsumowali eksperci EFSA w zaktualizowanej ocenie dwutlenku siarki (E220) i siarczynów (E221-228).