Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
W dniu 31 maja 2017 r. EFSA opublikowała wytyczne dotyczące oceny ryzyka związanego z substancjami obecnymi w żywności przeznaczonej dla niemowląt poniżej 16 tygodnia życia, umożliwiając w ten sposób EFSA ocenę bezpieczeństwa dodatków do żywności stosowanych w żywności dla niemowląt poniżej tego wieku. W wytycznych wybrano wiek do 16 tygodnia życia, ponieważ niemowlęta do tego wieku narażone są na żywienie mieszanką jako jedyne źródło pożywienia, ponieważ dokarmianie uzupełniające nie powinno być wcześniej wprowadzane.
W następstwie powyższego niniejsza opinia odnosi się do luk w danych stwierdzonych wcześniej podczas ponownej oceny soli sodowej karboksymetylocelulozy (E 466) jako dodatku do żywności i jej bezpieczeństwa w specjalnej subpopulacji niemowląt w wieku poniżej 16 tygodni.
Następnie opublikowano specjalne zaproszenie do składania danych umożliwiające wszystkim zainteresowanym podmiotom gospodarczym dostarczenie wymaganych informacji w celu przeprowadzenia oceny i potwierdzenia, że dodatek występuje w kategoriach żywności 13.1.5.1 (Dietetyczna żywność dla niemowląt i specjalnego przeznaczenia medycznego i specjalnych preparatów dla niemowląt).
Zgodnie z rozporządzeniem Komisji (UE) nr 231/2012 sól sodowa karboksymetylocelulozy (E 466) jest częściową solą sodową eteru karboksymetylowego celulozy, celulozy otrzymywanej bezpośrednio ze szczepów włóknistego materiału roślinnego. Celuloza jest liniowym homopolimerem składającym się z powtarzających się jednostek β- d -glukopiranozylowych połączonych wiązaniami (1,4)glikozydowymi. Sól sodowa karboksymetylocelulozy zawiera podstawione jednostki β-D-glukopiranozylu o następującym wzorze ogólnym: C6H 7O2(OR1)(OR2)(OR3), gdzie każdy z R1 , R2 , R3 może oznaczać jeden z następujących: -H; -CH2COONa;_-CH2 COOH. Karboksymetyloceluloza sodowa jest powszechnie stosowana jako dodatek do żywności ze względu na swoje właściwości emulgujące, stabilizujące i zagęszczające.
Karboksymetyloceluloza sodowa (E 466) jest dodatkiem dopuszczonym do dietetycznych środków spożywczych specjalnego przeznaczenia medycznego dla niemowląt i specjalnych preparatów dla niemowląt (kategoria 13.1.5.1) oraz do dietetycznych środków spożywczych specjalnego przeznaczenia medycznego dla niemowląt i małych dzieci zgodnie z dyrektywą z 1999 r. (kategoria 13.1.5.2).
Biorąc pod uwagę narażenie z dietą na sól sodową karboksymetylocelulozy (E 466) w wyniku jej stosowania jako dodatku do żywności dla niemowląt poniżej 16 tygodnia życia oraz w kategorii żywności 13.1.5.1 nie zostało oszacowane.
Zainteresowane podmioty gospodarcze nie dostarczyły danych biologicznych i toksykologicznych na poparcie zastosowań E 466 w kategorii 13.1.5.2. Ze względu na niemal niezmienioną bazę danych panel FAF potwierdził poprzedni wniosek panelu dotyczącego dodatków do żywności i źródeł składników odżywczych dodawanych do żywności EFSA, zgodnie z którym dostępne dane nie pozwalały na odpowiednią ocenę bezpieczeństwa stosowania soli sodowej karboksymetylocelulozy (E 466) u niemowląt i małych dzieci spożywających żywność należąca do kategorii 13.1.5.2.
Źródło: EFSA
Przeczytaj także
Na podstawie dostarczonych danych, pochodzenia enzymu spożywczego i historii jego bezpiecznego stosowania panel stwierdził, że podpuszczka enzymatyczna zawierająca chymozynę i pepsynę A uzyskana z żołądka kóz ssących, jagniąt i cieląt…
Sekretariat INFOSAN był zaangażowany w 58 incydentów dotyczących bezpieczeństwa żywności, które dotyczyły 129 państw członkowskich i terytoriów WHO w tym trzecim kwartale 2022 roku.
Niniejsza opinia naukowa jest odpowiedzią na prośbę Komisji Europejskiej o przeprowadzenie oceny bezpieczeństwa enzymu spożywczego chymozyny z genetycznie zmodyfikowanej odmiany K. lactis (szczep CHY).