Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Z pomocą UE, startupy na wczesnym etapie rozwoju otrzymają wsparcie w skalowaniu ekologicznych, zrównoważonych rozwiązań dla sektora rolno-spożywczego.
EBOiR i EIT Food uruchamiają nowy Hub akceleracyjny dla startupów rolno-spożywczych w tych krajach UE, w których działa EBOiR, ze wsparciem programu InvestEU.
Startupy przed serią A otrzymają wsparcie w skalowaniu swoich innowacyjnych, ekologicznych i zrównoważonych rozwiązań.
Nabór aplikacji jest już otwarty, startupy mogą zgłaszać się za pośrednictwem strony internetowej EIT Food Accelerator Network.
Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju, w skrócie EBOiR (ang. European Bank for Reconstruction and Development, EBRD), nawiązał współpracę z EIT Food, największą globalną społecznością skupioną wokół innowacji w sektorze żywności, aby uruchomić nowy Hub akceleracyjny dla startupów z krajów UE objętych jego działalnością.
EIT Food jest wspierany przez Europejski Instytut Innowacji i Technologii (EIT), organ Unii Europejskiej.
Nowy Hub akceleracyjny o nazwie „Future Resilient Agriculture” (pol. „Odporne Rolnictwo Przyszłości”) zapewni startupom działającym na rynkach UE objętych działalnością EBOiR dostosowane do ich potrzeb wsparcie, wspierając rozwój innowacyjnych rozwiązań, które pomogą w rozwiązywaniu globalnych wyzwań systemu żywnościowego.
Startupy będą wybierane na podstawie ich nowatorskich rozwiązań w zakresie zrównoważonego rolnictwa, przeciwdziałania zmianom klimatycznym oraz wzmacniania odporności na ich skutki. Wybrane firmy wezmą udział w kompleksowym programie budowania kompetencji, obejmującym warsztaty, mentoring, możliwości nawiązywania kontaktów oraz dostępu do wiodących firm i inwestorów z branży.
Nowy Hub z siedzibą w Warszawie, będzie działał przez trzy lata i stanie się częścią EIT Food Accelerator Network, obejmującej innowacyjne Huby w Helsinkach, Monachium, Paryżu, Bilbao, Hajfie i Brazylii.
Jelena Erker, Dyrektor ds. Żywności i Rolnictwa w EBOiR powiedziała: „Branża rolno-spożywcza stoi w obliczu ogromnych wyzwań, szczególnie związanych ze zmianami klimatycznymi. Nasze nowe partnerstwo z EIT Food pomoże zlikwidować lukę między startupami rozwijającymi przełomowe technologie a ugruntowanymi firmami, które potrzebują innowacyjnych rozwiązań, aby sprostać wymaganiom szybko zmieniającego się świata. Łącząc startupy, korporacje i inwestorów, dążymy do stworzenia zrównoważonego i otwartego systemu rolno-spożywczego, który przyspieszy wdrażanie zielonych technologii w tym sektorze.”
Marja-Liisa Meurice, Dyrektor EIT Food North-East powiedziała: „Z ogromną radością ogłaszamy współpracę z EBOiR, która pozwoliła nam uruchomić program EIT Food Acceleration Network w Warszawie, tworząc dynamiczny Hub wspierający przełomowe innowacje w rolnictwie zrównoważonym i odpornym na przyszłość.”
Następnie dodała: „Program ten ma na celu przyciągnięcie pionierskich europejskich startupów, które nie tylko rewolucjonizują sektor agrotechnologii, ale także przyspieszają transformację w kierunku odpornych i zrównoważonych systemów żywnościowych. Dzięki uczestnictwu w EIT Food Accelerator Network startupy uzyskają dostęp do rozległej sieci EIT Food, obejmującej korporacje, instytuty badawcze i uniwersytety, a także możliwość pozyskania inwestycji w wysokości do 1,5 miliona euro na firmę za pośrednictwem naszego funduszu inwestycyjnego AgriFoodInvest. Lokalizacja Hubu w Warszawie pozwala nam wykorzystać regionalną wiedzę i doświadczenie w zakresie zrównoważonych praktyk rolniczych oraz bogate dziedzictwo regionu w produkcji pierwotnej. Inicjatywa ta dodatkowo wzmacnia nasz globalny zasięg, poszerzony o Hub uruchomiony w Brazylii w 2024 roku. Zapewnia ona startupom platformę do skalowania innowacji i wywierania znaczącego wpływu zarówno na poziomie europejskim, jak i międzynarodowym.”
Akcelerator będzie wspierał startupy na etapie przed serią A, które pomyślnie zweryfikowały swoje technologie i zdobyły zainteresowanie rynku przede wszystkim w ramach następujących obszarów tematycznych:
ODPORNE ROLNICTWO PRZYSZŁOŚCI:
Każdego roku wybranych zostanie minimum 10 startupów, które otrzymają skrojone na swoje potrzeby wsparcie, pomagające w dalszej weryfikacji ich technologii, nawiązywaniu współpracy z korporacjami oraz prezentacji osiągnięć na międzynarodowych konferencjach branżowych dotyczących innowacji i inwestycji.
Nabór zgłoszeń jest już otwarty dla startupów, które angażują się w tworzenie zdrowszego i bardziej zrównoważonego systemu żywnościowego. Aplikacje można składać za pośrednictwem strony internetowej EIT Food Accelerator Network.
Źródło: informacja prasowa EIT Food
Przeczytaj także
W Niemczech około 2% konsumentów stosuje dietę wegańską, a około 10% – dietę wegetariańską, przy czym trend ten stale się umacnia. Coraz więcej osób stara się również unikać produktów pochodzenia zwierzęcego i świadomie wybiera zamienniki roślinne. Zwłaszcza w segmencie zamienników mleka i mięsa rynek wciąż się rozwija.
W Busan w Korei Południowej zakończyła się 5. runda negocjacji w sprawie globalnego porozumienia dotyczącego zatrzymania zanieczyszczania środowiska tworzywami sztucznymi. Ze względu na brak zgody pomiędzy krajami w niektórych obszarach finalne negocjacje zostały odroczone.