Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
W ciągu ostatnich kilku lat dokonała się prawdziwa rewolucja w projektowaniu i produkcji żywności. Z jednej strony mamy rosnącą świadomość konsumentów, rodzaj krytycznego podejścia do tego, co oferuje przemysł spożywczy, a z drugiej strony powrót do natury, produktów lokalnych czy BIO.
Krytyczne podejście wynika z opublikowanych badań medycznych dotyczących wpływu dodatków do żywności na zdrowie człowieka. Wiele firm zaczęło usuwać ze składu swoich produktów syntetyczne barwniki, glutaminian sodu czy niektóre konserwanty. Nastąpił zwrot w stronę ograniczania dodatków i czyszczenia etykiety. Czysta etykieta zaczęła być trendy.
Ekstrakty botaniczne
Oczywiście w produkcji żywności na dużą skalę nie wszystkie dodatki można z receptury wyeliminować tak, aby jakość produktu nie uległa zmianie, jakość do jakiej przyzwyczajeni są klienci. Także dodatki smakowe w ostatnich latach bardzo się zmieniły. W miejsce aromatów naturalnych wkroczyły ekstrakty botaniczne z surowców dotychczas nie stosowanych .
Ekstrakcja jest jedną z najstarszych technik produkcji mieszanin aromatycznych z roślin. Pierwsze zapiski o różnych formach ekstrakcji pojawiły się w starożytnym Egipcie. Jednak dopiero w świecie arabskim ekstrakcja płyn-płyn przybrała formę znaną nam do dziś.
W pewnych obszarach ekstrakty nie są niczym nowym, gdyż produkty typu add back wykorzystywane w produkcji soków są swego rodzaju ekstraktem. Również wanilia Bourbon stosowana od lat w mleczarstwie czy cukiernictwie to nic innego, jak ekstrakt roślinny.
Pojawiły się natomiast wysokiej jakości ekstrakty nie tylko kawy i herbaty ale także ekstrakty ziół, przypraw, czy warzyw i owoców.
Metody ekstrakcji
Metod ekstrakcji i sposobów pozyskiwania ekstraktów za pomocą różnych ekstrahentów jest kilka. Jednak dwa - ekstrakcja skroplonym CO2 oraz wodą, ze względu na brak pozostałości rozpuszczalników niepolarnych (wyłączając etanol) są najbardziej pożądane.
Ekstrakcja za pomocą skroplonego CO2 pozwala uzyskać bardzo wysokiej jakości produkty, jednak ze względu na wysoki koszt produkcji, produkty te są bardzo drogie. Znacznie tańsza i bardziej rozpowszechniona jest ekstrakcja wodna. Pozwala na uzyskanie ekstraktów o dobrej jakości w cenach akceptowanych przez większe grono odbiorców.
Producenci ekstraktów roślinnych dążą również do standaryzacji ekstraktów tak, aby sezonowo wahania jakości materiału roślinnego zostały zniwelowane, tak jak w przypadku aromatów.
Zalety ekstrakcji
Niewątpliwymi zaletami stosowania ekstraktów botanicznych są poza aspektami legislacyjnym i smakowymi możliwości wprowadzenie do produktów naturalnych składników aktywnych pochodzących z materiału roślinnego np. polifenoli z ekstraktów z herbaty.
Przeczytaj także
Zapotrzebowanie na aromaty systematycznie rośnie już od kilkunastu lat. Wzrost ten spowodowany jest głównie „uprzemysłowieniem” życia i zmianami w nawykach żywieniowych. Konsumenci stale są „wabieni”...