Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Etykietowanie żywności w UE może pomóc konsumentom podejmować bardziej świadome decyzje przy zakupie żywności, ale istnieją znaczące luki w ramach prawnych UE, a także słabości w systemach monitorowania, sprawozdawczości, kontroli i sankcjach. Prowadzi to do tego, że konsumenci są konfrontowani z etykietami, które mogą być mylące lub wprowadzające w błąd lub których nie zawsze rozumieją.
Europejski Trybunał Obrachunkowy opublikował raport "Etykietowanie żywności w UE" (Sprawozdanie Specjalne 23/2024), w którym przedstawiono szereg zaleceń, w tym usunięcie luk w ramach prawnych UE dotyczących etykietowania żywności, nasilenie wysiłków w celu analizy praktyk etykietowania i podjęcie działań w celu poprawy zrozumienia etykietowania żywności przez konsumentów.
Najważniejsze wnioski raportu:
Luki w unijnych przepisach prawnych:
Problemy z czytelnością i przejrzystością:
Nieefektywność kontroli i sankcji:
Brak systematycznej edukacji konsumentów:
Rekomendacje dla Komisji Europejskiej:
Raport podkreśla konieczność poprawy przejrzystości informacji na etykietach oraz harmonizacji przepisów w celu zwiększenia ochrony konsumentów w UE.
Zapoznaj się z pełną treścią raportu (dostępny także w wersji PL)
Źródło: https://www.eca.europa.eu/en/publications/SR-2024-23
Przeczytaj także
Sejm odrzucił senackie poprawki do ustawy o zmianie ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi oraz niektórych innych ustaw
W dniu 12 listopada 2024 roku partnerzy europejskiego projektu D4PACK współfinansowanego przez program Interreg Central Europe, zaprezentowali wyniki badań dotyczących wyzwań, z jakimi zmaga się sektor rolno-spożywczy w zakresie opakowań. Badania objęły w szczególności sektory: mięsny, mleczarski oraz owocowo-warzywny i zostały przeprowadzone w czterech krajach pilotażowych.
PE przyjął skorygowany tekst rozporządzenia w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych