Rejestracja - czytelnik

Przypomnij hasło

Menu

Menu

Facebook Twitter LinkedIn

Europejski rynek ziemniaka pod presją

Kategoria: Biznes i Wydarzenia

Niższe zapasy ziamniaków

Wg danych NEPG, w Belgii, Niemczech, Francji, Holandii i Wielkiej Brytanii obecne zapasy ziemniaków jadalnych są znacznie niższe niż w ubiegłym roku oraz niższe od  średniej z ostatnich 5 lat. Zbiory w 2018 r. w ww. krajach były łącznie o 18% niższe niż w 2017 r.

Problemy z jakością ziemniaków

W pierwszej części sezonu pojawiło się wiele problemów  związanych z jakością i ochroną ziemniaków. Większość ziemniaków o obniżonej jakości została zagospodarowana przed świętami Bożego Narodzenia. Reszta zapasów ziemniaków jest wg NEPG na ogół dobrej jakości, chociaż nadal występują pewne problemy tj. sucha lub mokra zgnilizna czy kiełkowanie.

Rosnący popyt na rynku przetwórczym

Popyt na ziemniaki na rynku przetwórczym w Europie rośnie z roku na rok. W tym sezonie rynek znajduje się pod szczególnie silną presją popytu, związaną z niedoborem ziemniaków. Odmiany podwójnego zastosowania, z rynku konsumpcyjnego lub nawet z przemysłu skrobiowego, z powodu braków, są  wykorzystane przetwórczo. Obecnie ceny ziemniaków do przetwórstwa na rynku Europy Zachodniej  wynoszą ok. 300 EUR/t lub więcej.

Najbliższe perspektywy

NEPG oczekuje, że obecny wysoki poziom cen utrzyma się do wiosny. Zazwyczaj zmiana sytuacji rynkowej następowała w okolicach kwietnia. Jednakże w krajach Europy północno-zachodniej w końcu lutego br. obserwowaliśmy  rekordowo wysokie temperatury i wielu producentów rozpoczęło przygotowanie pól do sadzenia, a niektórzy dokonali wczesnych nasadzeń ziemniaków. Oznacza to, że sezon może rozpocząć się wcześniej niż zazwyczaj.

Perspektywy dla przyszłego sezonu są obarczone wieloma zagrożeniami. W Belgii, Francji, Niemczech i Holandii, odczuwa się dotkliwy brak sadzeniaków, a ich ceny są wysokie. Bez wcześniej zawartej umowy może być bardzo trudno zakupić sadzeniaki indywidualnym producentom. Z tego też powodu nie należy oczekiwać, że obszar uprawy ziemniaków wzrośnie znacznie w 2019 r.

Niski poziom wód podziemnych

Ponadto lato 2018 r. było szczególnie suche i gorące, a wielu producentów (z wyjątkiem Belgii, gdzie nie ma nawadniania) musiało nawadniać swoje pola. Poziomy wód podziemnych we wszystkich ww. krajach są poniżej średniej 10-letniej. Jeśli w ciągu najbliższych miesięcy nie będzie intensywnie padać, to mimo posiadania systemów nawadniających, może okazać się, że nie będzie wody do podlewania upraw.

Wzrost cen kontraktowych

W związku z zaistniałą sytuacją, ceny kontraktowe na ziemniaki w sezonie 2019/20 wzrosły najczęściej od 10 do 30% w zależności od nabywcy, odmiany, punktu sprzedaży, okresu dostawy.

Wybierz obszar: Owoce i warzywa

Autor: BGŻ BNP Paribas

BGŻ BNP Paribas

Karolina Załuska
Ekspert rynków rolnych
Rynek owoców i warzyw

Zapisz się do newslettera

Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!

Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:

Zapisz się
Facebook Twitter LinkedIn