Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Niższe zapasy ziamniaków
Wg danych NEPG, w Belgii, Niemczech, Francji, Holandii i Wielkiej Brytanii obecne zapasy ziemniaków jadalnych są znacznie niższe niż w ubiegłym roku oraz niższe od średniej z ostatnich 5 lat. Zbiory w 2018 r. w ww. krajach były łącznie o 18% niższe niż w 2017 r.
Problemy z jakością ziemniaków
W pierwszej części sezonu pojawiło się wiele problemów związanych z jakością i ochroną ziemniaków. Większość ziemniaków o obniżonej jakości została zagospodarowana przed świętami Bożego Narodzenia. Reszta zapasów ziemniaków jest wg NEPG na ogół dobrej jakości, chociaż nadal występują pewne problemy tj. sucha lub mokra zgnilizna czy kiełkowanie.
Rosnący popyt na rynku przetwórczym
Popyt na ziemniaki na rynku przetwórczym w Europie rośnie z roku na rok. W tym sezonie rynek znajduje się pod szczególnie silną presją popytu, związaną z niedoborem ziemniaków. Odmiany podwójnego zastosowania, z rynku konsumpcyjnego lub nawet z przemysłu skrobiowego, z powodu braków, są wykorzystane przetwórczo. Obecnie ceny ziemniaków do przetwórstwa na rynku Europy Zachodniej wynoszą ok. 300 EUR/t lub więcej.
Najbliższe perspektywy
NEPG oczekuje, że obecny wysoki poziom cen utrzyma się do wiosny. Zazwyczaj zmiana sytuacji rynkowej następowała w okolicach kwietnia. Jednakże w krajach Europy północno-zachodniej w końcu lutego br. obserwowaliśmy rekordowo wysokie temperatury i wielu producentów rozpoczęło przygotowanie pól do sadzenia, a niektórzy dokonali wczesnych nasadzeń ziemniaków. Oznacza to, że sezon może rozpocząć się wcześniej niż zazwyczaj.
Perspektywy dla przyszłego sezonu są obarczone wieloma zagrożeniami. W Belgii, Francji, Niemczech i Holandii, odczuwa się dotkliwy brak sadzeniaków, a ich ceny są wysokie. Bez wcześniej zawartej umowy może być bardzo trudno zakupić sadzeniaki indywidualnym producentom. Z tego też powodu nie należy oczekiwać, że obszar uprawy ziemniaków wzrośnie znacznie w 2019 r.
Niski poziom wód podziemnych
Ponadto lato 2018 r. było szczególnie suche i gorące, a wielu producentów (z wyjątkiem Belgii, gdzie nie ma nawadniania) musiało nawadniać swoje pola. Poziomy wód podziemnych we wszystkich ww. krajach są poniżej średniej 10-letniej. Jeśli w ciągu najbliższych miesięcy nie będzie intensywnie padać, to mimo posiadania systemów nawadniających, może okazać się, że nie będzie wody do podlewania upraw.
Wzrost cen kontraktowych
W związku z zaistniałą sytuacją, ceny kontraktowe na ziemniaki w sezonie 2019/20 wzrosły najczęściej od 10 do 30% w zależności od nabywcy, odmiany, punktu sprzedaży, okresu dostawy.
Przeczytaj także
Według najnowszych prognoz USDA, globalna produkcja soku pomarańczowego w sezonie 2018/19 będzie o 22,5% wyższa niż w poprzednim sezonie i wyniesie 2 mln t (65 Brix). Wzrost produkcji spowodowany będzie korzystnym przebiegiem warunków pogodowych.
W styczniu znowelizowano rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 16 stycznia 2019 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych wymagań w zakresie jakości handlowej ziemniaków (Dz.U. 2019 poz. 139).
Według szacunków GUS tegoroczne zbiory ziemniaków wyniosą 7,4 mln t, czyli o 19% mniej niż w poprzednim, rekordowym sezonie. Spadek zbiorów ziemniaków występuje nie tylko w Polsce, ale również w wielu krajach UE. W związku z rekordową suszą i wyjątkowo wysokimi temperaturami...