Rejestracja - czytelnik

Przypomnij hasło

Menu

Menu

Facebook Twitter LinkedIn

FDA daje „zielone światło” dla mięsa hodowanego komórkowo w USA

Kategoria: Bezpieczeństwo Żywności

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zakończyła pierwsze konsultacje przed wprowadzeniem na rynek żywności dla ludzi wytwarzanej z hodowanych komórek zwierzęcych. FDA uznała kurczaka hodowanego w laboratoriach firmy UPSIDE Foods za bezpieczny, co zbliża go do komercjalizacji w Stanach Zjednoczonych.

Oceniono informacje, które firma UPSIDE Foods przekazała agencji i nie ma w tej chwili dalszych pytań dotyczących wniosków firmy dotyczących bezpieczeństwa. Firma wykorzysta technologię hodowli komórek zwierzęcych do pobierania żywych komórek od kurczaków i hodowania komórek w kontrolowanym środowisku w celu wytworzenia pokarmu z hodowanych komórek zwierzęcych.

Konsultacje FDA z firmą przed wprowadzeniem na rynek obejmowały ocenę procesu produkcyjnego firmy i hodowanego materiału komórkowego wytworzonego w procesie produkcyjnym, w tym ustanowienie linii komórkowych i banków komórek, kontrolę produkcji oraz wszystkie składniki i dane wejściowe. Dobrowolne konsultacje przed wprowadzeniem do obrotu nie są procesem zatwierdzania. Zamiast tego oznacza to, że po starannej ocenie danych i informacji udostępnionych przez firmę FDA nie ma w tej chwili dalszych pytań dotyczących wniosków firmy dotyczących bezpieczeństwa.

FDA zobowiązała się do udostępniania informacji na temat nadzoru nad żywnością dla ludzi wytwarzaną z hodowanych komórek zwierzęcych:

Oprócz spełnienia wymagań FDA, w tym rejestracji zakładu dla części procesu związanej z hodowlą komórkową, firma będzie potrzebować pozwolenia na inspekcję od Departamentu Bezpieczeństwa Żywności i Inspekcji Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (USDA-FSIS) dla zakładu produkcyjnego. Dodatkowo sama żywność wymaga znaku kontroli USDA-FSIS przed wejściem na rynek amerykański.

FDA jest gotowa do współpracy z innymi firmami opracowującymi żywność z hodowanych komórek zwierzęcych i procesy produkcyjne, aby zapewnić, że ich żywność jest bezpieczna i zgodna z prawem zgodnie z federalną ustawą o żywności, lekach i kosmetykach. Celem FDA jest wspieranie innowacji w technologiach żywnościowych przy jednoczesnym zachowaniu jako priorytet produkcji bezpiecznej żywności. Żywność dla ludzi wyprodukowana z hodowanych komórek zwierzęcych musi spełniać te same rygorystyczne wymogi, w tym wymogi dotyczące bezpieczeństwa, jak każda inna żywność.

Źródło: FDA

Wybierz obszar: Bezpieczeństwo żywności Procesy i Technologie Przemysł mięsny

Autor: Katarzyna Oleksy

Przeczytaj także

 • 15.11.2022

  Alternatywne białka: stan polityki globalnej – raport Good Food Institute

  Good Food Institute opublikował raport podsumowujący inwestycje, wsparcie i regulacje dotyczące białek alternatywnych wprowadzone na całym świecie. Decydenci dostrzegają moc alternatywnych białek w ochronie swojego środowiska, pobudzaniu gospodarek i zapewnianiu bezpieczeństwa żywnościowego, rządy przyjęły szereg polityk mających wpływ na przemysł.

  Czytaj więcej
 • 18.10.2022

  Przyszłość należy do białka roślinnego

  Zapotrzebowanie na białka roślinne jest zaspokajane głównie przez białka sojowe. Jednak zapotrzebowanie na alternatywy niemodyfikowane genetycznie jest bardzo duże. Obecnie jest ono pokrywane głównie przez białka grochu, choć w przyszłości można by również skuteczniej wykorzystać ziemniaka. Optymalizacja przetwarzania pozwala na jeszcze efektywniejsze wykorzystanie surowców roślinnych. Wirówki przemysłowe, takie jak dekantery Flottweg, pomagają wykorzystać te cenne zasoby.

  Czytaj więcej
 • 21.02.2022

  Chiny stawiają na mięso hodowane komórkowo

  Chińskie Ministerstwo Rolnictwa i Obszarów Wiejskich opublikowało właśnie swój oficjalny pięcioletni plan rolny, w którym po raz pierwszy uwzględniono mięso hodowane komórkowo.

  Czytaj więcej

Zapisz się do newslettera

Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!

Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:

Zapisz się
Facebook Twitter LinkedIn