Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Przepisy UE wymagają ustanowienia unijnego katalogu odmian materiału rozmnożeniowego roślin sadowniczych i roślin sadowniczych na podstawie krajowych katalogów państw członkowskich. W ostatnich dniach udostępniony został nowy system informacji UE – FRUMATIS - do zarządzania tymi krajowymi katalogami.
FRUMATIS dostarcza informacje na temat odmiany, jej rejestracji, okresu ważności rejestracji, praw własności intelektualnej oraz inne opcjonalne informacje. FRUMATIS to łatwo dostępna baza danych, której celem jest zwiększenie zaufania do odmian sprzedawanych w całej UE.
Szacunkowa wartość materiału rozmnożeniowego roślin sadowniczych i roślin sadowniczych wyprodukowanych w UE wynosi ponad 760 mln EUR. W UE produkuje się dwa miliardy roślin na powierzchni ponad 11 400 ha.
FRUMATIS uwzględnia obecnie ponad 14 000 odmian materiału rozmnożeniowego roślin sadowniczych i roślin sadowniczych. Ten nowy system pozwala państwom członkowskim samodzielnie zarządzać publikacją swoich katalogów krajowych na stronie internetowej Komisji.
Komisja zamierza też stworzyć centralny ośrodek katalogów gatunków rolniczych i warzywnych, rodzajów / gatunków owoców i odmian winorośli.
Podstawa prawna: DYREKTYWA RADY 2008/90/WE z dnia 29 września 2008 r. w sprawie obrotu materiałem rozmnożeniowym roślin sadowniczych oraz roślinami sadowniczymi przeznaczonymi do produkcji owoców wdrożona do krajowego systemu prawnego poprzez ustawę z dnia 9 listopada 2012 r. o nasiennictwie.
Źródło informacji i katalog dostępne są TUTAJ: https://ec.europa.eu/frumatis/
Przeczytaj także
Na stronie Polskiej Federacji Producentów Żywności Związku Pracodawców zostały opublikowane Wytyczne dla producentów żywności w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa SARS COV-2 wywołującego chorobę COVID-19. Aktualnie dostępna jest wersja 2 dokumentu z 15 kwietnia.
Co wspólnego mogą mieć pączki, dania gotowe, produkty fast food, tłuszcze do smarowania i suplementy diety? Bardzo prawdopodobne, że każdy z tych produktów przed pierwszym wprowadzeniem do obrotu powinien zostać zgłoszony do Głównego Inspektora Sanitarnego zgodnie z obowiązującą procedurą notyfikacji. Dlaczego? Sprawdź, czy dotyczy to również Twojej firmy.
Informacja o pochodzeniu produktu jest obowiązkowa tylko dla wybranych kategorii żywności. Zgodnie z art. 26 rozporządzenia 1169/2011 należy je wskazać także wtedy, gdy pominięcie tej informacji mogłoby wprowadzić konsumentów w błąd, tj. np. gdy grafika opakowania sugeruje określone pochodzenie, które faktycznie jest zupełnie inne.