Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
EFSA rozpoczęła konsultacje społeczne dotyczące opinii w sprawie identyfikacji i ustalania priorytetów oceny ryzyka plastyfikatorów stosowanych w materiałach przeznaczonych do kontaktu z żywnością oraz projektu protokołu oceny narażenia na substancje, którym nadano priorytet.
Konsultacje potrwają 6 tygodni, a EFSA zachęca wszystkie zainteresowane strony do udziału.
Konsultacje stanowią odpowiedź na wniosek Komisji Europejskiej o przeprowadzenie przez EFSA prac przygotowawczych do ponownej oceny zagrożeń dla zdrowia publicznego wynikających z obecności plastyfikatorów, takich jak ftalany, substancji strukturalnie podobnych i substancji zastępczych w materiałach przeznaczonych do kontaktu z żywnością (FCM).
Przy pracach nad projektem opinii w sprawie identyfikacji i priorytetyzacji plastyfikatorów panel EFSA ds. materiałów mających kontakt z żywnością, enzymów i substancji pomocniczych w przetwórstwie (CEP) wziął pod uwagę dane dostarczone przez Komisję Europejską, Europejską Agencję Chemikaliów (ECHA) i państwa członkowskie UE. Priorytetowo potraktowano wyłącznie substancje dopuszczone do stosowania w materiałach przeznaczonych do kontaktu z żywnością na poziomie UE lub na poziomie krajowym. Priorytetyzacja opierała się na dacie, kiedy to substancje zostały poddane ostatniej ocenie ryzyka jako FCM, przy czym te ocenione przed 2001 r. zostały umieszczone w grupie o wysokim priorytecie, a te ocenione w latach 2001–2011 w grupie o średnim priorytecie, natomiast wszystkie ocenione po 2011 r. w grupie o niskim priorytecie.
Druga konsultacja dotycząca projektu protokołu określa podejście, jakie EFSA zamierza zastosować do wyszukiwania i selekcji danych oraz do analizy i integracji dowodów na potrzeby oceny narażenia na substancje priorytetowe.
EFSA prowadziła prace nad tymi dwoma projektami wyników w ścisłej współpracy z ECHA, pilotując podejście „jedna substancja, jedna ocena” w ramach strategii chemicznej na rzecz zrównoważonego rozwoju KE (CSS).
Konsultacje społeczne
Zainteresowane strony proszone są o zgłaszanie uwag do projektu opinii i projektu protokołu za pośrednictwem dedykowanych stron konsultacyjnych. Termin zgłaszania uwag upływa 16.12.2021 r.
Źródło: EFSA
Przeczytaj także
Od stycznia 2022 r. Francja wprowadzi zakaz opakowań z tworzyw sztucznych dla prawie wszystkich owoców i warzyw, aby ograniczyć ilość odpadów z tworzyw sztucznych. Szacuje się, że pozwoli to uniknąć ponad miliarda sztuk niepotrzebnych opakowań z tworzyw sztucznych każdego roku.
IJHARS sprawdziła prawidłowość wprowadzania do obrotu oraz oznakowania materiałów i wyrobów przeznaczonych do kontaktu z żywnością dostępnych na etapie sprzedaży detalicznej, ze szczególnym uwzględnieniem przedmiotów użytku codziennego wykonanych z tworzyw sztucznych.
EFSA zaktualizował swoją ocenę ryzyka dotyczącą pięciu ftalanów stosowanych w plastikowych materiałach mających kontakt z żywnością.