Wprowadzanie do obrotu oraz oznakowanie materiałów i wyrobów przeznaczonych do kontaktu z żywnością w 2021 r
Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych sprawdziła prawidłowość wprowadzania do obrotu oraz oznakowania materiałów i wyrobów przeznaczonych do kontaktu z żywnością dostępnych na etapie sprzedaży detalicznej, ze szczególnym uwzględnieniem przedmiotów użytku codziennego wykonanych z tworzyw sztucznych.
Kontrolą objęto 212 partii materiałów i wyrobów przeznaczonych do kontaktu z żywnością w 54 podmiotach sprzedaży detalicznej. Nieprawidłowości stwierdzono w 37 partiach (17,5%).
Znakowanie zakwestionowano w 35 partiach (16,5 %). Stwierdzono m.in.:
- Brak nazwy/nazwy handlowej produktu.
- Brak danych identyfikacyjnych podmiotu odpowiedzialnego za wprowadzanie wyrobu do obrotu i mającego siedzibę w UE.
- Pominięcie istotnych informacji dotyczących użytkowania produktu.
- Brak oznakowania identyfikacyjnego.
- Niespełnienie obowiązku oznakowania materiałów i wyrobów w języku polskim, w tym także brak pełnego tłumaczenia na język polski.
Nieprawidłowości w zakresie wprowadzania do obrotu stwierdzono w 4 partiach (1,9 %). Stwierdzono m.in.: brak deklaracji zgodności na etapie sprzedaży detalicznej w przypadku wyrobów ceramicznych, jak również w przypadku materiału z tworzywa sztucznego w podmiocie pełniącym rolę użytkownika materiałów i wyrobów przeznaczonych do kontaktu z żywnością.
Źródło: IJHARS
Przeczytaj także
-
24.09.2021
Innowacyjne opakowanie do żywności na bazie mango i nanocelulozy
Substancje zawarte w tej tropikalnej roślinie nadają nowemu materiałowi unikalne właściwości potwierdzone w badaniach in vitro, dzięki którym żywność może zachowywać świeżość przez dłuższy czas bez konieczności dodawania substancji konserwujących.
-
08.09.2021
Jadalny polimer z wodorostów alternatywą plastikowych opakowań do żywności
Zespół pod kierownictwem dra Rammohana Aluru z Uralskiego Uniwersytetu Federalnego w Rosji stworzył trzy rodzaje folii spożywczej na bazie alginianu sodu – powszechnie stosowanego biopolimeru, który otrzymywany jest z wodorostów.
-
10.08.2021
Rozpoczęcie konsultacji społecznych w sprawie ROP
Na stronach Rządowego Centrum Legislacji zamieszczony został projekt ustawy o zmianie ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Projekt wdraża do polskiego prawa nowe wymagania w zakresie rozszerzonej odpowiedzialności producenta (ROP).