Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Francja wprowadzi zakaz opakowań z tworzyw sztucznych dla prawie wszystkich owoców i warzyw od stycznia 2022 r., aby zmniejszyć ilość odpadów z tworzyw sztucznych, poinformowało 11 października 2021 r. ministerstwo środowiska. Wdrażając ustawę z lutego 2020 r., rząd opublikował listę około 30 owoców i warzyw, które od 1 stycznia będą musiały być sprzedawane bez plastikowych opakowań. Lista obejmuje pory, bakłażany i pomidory, a także jabłka, banany i pomarańcze.
„W naszym codziennym życiu używamy oburzającej ilości plastiku jednorazowego użytku. Ustawa o gospodarce o obiegu zamkniętym ma na celu ograniczenie użycia jednorazowego plastiku i zwiększenie jego zastępowania innymi materiałami lub opakowaniami wielokrotnego użytku i recyklingu” – czytamy w oświadczeniu ministerstwa.
37% owoców i warzyw jest sprzedawanych w opakowaniach
Szacuje się, że 37% owoców i warzyw jest sprzedawanych w opakowaniach i oczekuje, że środek ten zapobiegnie marnowaniu ponad miliarda bezużytecznych plastikowych opakowań rocznie.
Prezes francuskiej federacji sprzedawców owoców Francois Roch powiedział, że przejście na tekturę będzie trudne w tak krótkim czasie. „Ponadto sprzedaż produktów luzem jest skomplikowana, ponieważ wielu klientów dotyka owoców, a ludzie nie chcą, aby ich owoce dotykali inni klienci” – powiedziała.
Zakaz pakowania jest częścią wieloletniego programu rządowego mającego na celu stopniowe wycofywanie plastiku
Od 2021 r. Francja zakazała stosowania plastikowych słomek, kubków i sztućców, a także styropianowych pudełek na wynos.
Pokrojone owoce i ograniczona liczba delikatnych owoców i warzyw mogą być na razie sprzedawane w plastikowych opakowaniach, ale zostaną wycofane do końca czerwca 2026 r. Plastikowe opakowania zostaną zakazane do końca czerwca 2023 r. dla pomidorów koktajlowych, fasolki szparagowej i brzoskwiń, a do końca 2024 r. dla endywii, szparagów, grzybów, niektórych sałatek i ziół oraz wiśni. Pod koniec czerwca 2026 maliny, truskawki i inne delikatne jagody muszą być sprzedawane bez plastiku.
Ponadto inne działania ograniczające zużycie opakowań plastikowych
Od 2022 r. przestrzenie publiczne muszą być wyposażone w „źródełka/poidełka” wody pitnej, aby ograniczyć używanie plastikowych butelek; publikacje prasowe i reklamowe muszą być wysyłane bez opakowań plastikowych, podczas gdy restauracje typu fast food nie mogą już oferować darmowych zabawek z tworzyw sztucznych.
Od stycznia 2023 r. Francja zabroni również używania naczyń jednorazowych w restauracjach typu fast-food do posiłków spożywanych na miejscu.
Przeczytaj także
Wymagająca charakterystyka produktów mięsnych wymusza na branży mięsnej stosowanie opakowań spełniających najwyższe standardy jakościowe. Opakowania muszą więc zapewniać nie tylko bezpieczeństwo, ale także być neutralne dla środowiska i wypełniać założenia gospodarki o obiegu zamkniętym. Naprzeciw tym wyzwaniom stają innowacyjne opakowania z tworzyw sztucznych produkowane przez KGL.
IJHARS sprawdziła prawidłowość wprowadzania do obrotu oraz oznakowania materiałów i wyrobów przeznaczonych do kontaktu z żywnością dostępnych na etapie sprzedaży detalicznej, ze szczególnym uwzględnieniem przedmiotów użytku codziennego wykonanych z tworzyw sztucznych.
Substancje zawarte w tej tropikalnej roślinie nadają nowemu materiałowi unikalne właściwości potwierdzone w badaniach in vitro, dzięki którym żywność może zachowywać świeżość przez dłuższy czas bez konieczności dodawania substancji konserwujących.