Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Holenderskie gofry zostały wycofane w Belgii i Holandii z powodu zanieczyszczenia MOAH (mineralne oleje składające się z aromatycznych węglowodorów, których spożycie podwyższa ryzyko zachorowania na raka) i MOSH (mineralne oleje składające się z węglowodorów nasyconych, gromadzą się w narządach i mogą prowadzić do ich uszkodzenia). Dokładne źródło zanieczyszczeń nie jest znane.
W artykule opublikowanym 10 marca 2017 r., organizacja non-profit Foodwatch poinformowała, że belgijska Federalna Agencja Bezpieczeństwa Łańcucha Żywnościowego (FASFC) wycofała ze sprzedaży kilka rodzajów holenderskich gofrów, z powodu skażenia olejami mineralnymi. Informację o wycofaniu produktu, opublikowano 8 marca 2017 r. po ostrzeżeniu FASFC przez System Wczesnego Ostrzegania o Niebezpiecznej Żywności i Paszach (RASFF). Osobom, które spożyły zanieczyszczony produkt i zaczęły odczuwać niepokojące objawy, zalecono skontaktować się z lekarzem. Foodwatch skontaktowała się z holenderskim Urzędem ds. Bezpieczeństwa Żywności (NVWA), uzyskując informację, że zanieczyszczone gofry były sprzedawane również w Holandii. Jak informuje Foodwatch, NVWA usunął skażone produkty ze sklepów, jednak nie upublicznił informacji o zanieczyszczeniu i odmówił ujawnienia listy sklepów, w których dostępne były te produkty. Organizacja Foodwatch uznała niepoinformowanie konsumentów o zaistniałej sytuacji, za niedopuszczalne i podkreśliła przy tym swoją petycję przeciwko olejom mineralnym.
W kolejnym artykule z 15 marca 2017 r. opublikowano listę wszystkich produktów typu gofry, które zostały wycofane. Były to m. in. gofry zapakowane w pudełka kartonowe. W kartonie obecne są oleje mineralne i mogą migrować do żywności. Według RASFF, w gofrach stwierdzono obecność MOAH w ilości do 190 ppm, oraz MOSH, którego zawartość przekroczyła 1000 ppm.
Źródła:
http://www.foodpackagingforum.org/news/recall-of-dutch-waffles-highly-contaminated-with-mineral-oils
Przeczytaj także
Spośród wszystkich produktów spożywczych, przyprawy są najbardziej narażone na próby zafałszowań. Według ekspertów zajmujących się tematem zafałszowań ostatnią ofiarą stał się czosnek w proszku.
Jednym z głównych wyzwań dla przemysłu spożywczego jest zredukowanie kosztów produkcji oraz zminimalizowanie strat produkcyjnych. Tradycyjne metody mogą być efektywne jednak często są drogie i nie zawsze są bez wad.