Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Spośród wszystkich produktów spożywczych, przyprawy są najbardziej narażone na próby zafałszowań. Według ekspertów zajmujących się tematem zafałszowań ostatnią ofiarą stał się czosnek w proszku.
Profesor Christopher Elliott, dyrektor Instytutu Międzynarodowego Bezpieczeństwa Żywności kwestionuje sytuacje na rynku sprzedaży czosnku, zdominowanego w 75% przez Chiny, który pomimo złych warunków pogodowych, wyniszczających część upraw, wciąż pnie się w górę.
Podejrzewa się, że producenci rozrabiają sproszkowany czosnek z talkiem bądź kredą. Sytuacja nie byłaby zagrożeniem jeśli chodziłoby tylko o kredę, w przypadku której nie stwierdzono toksycznego działania na organizm ludzki, jednak w przypadku talku sprawy wyglądają inaczej. W zeszłym roku Johnson & Johnson został kilkukrotnie oskarżony o wykorzystanie talku w swoich produktach dla dzieci ze względu na jego potencjalnie rakotwórcze właściwości.
Czosnek pochodzący z Chin był już w przeszłości tematem intensywnych badań – Australijskie Stowarzyszenie Producentów Czosnku (Australian Garlic Industry Association) oskarżyło producentów z Chin o wykorzystywanie ścieków komunalnych do nawożenia upraw.
Sprawa zafałszowania czosnku talkiem to na razie tylko spekulacje jednak ryzyko jest duże ze względu na rodzaj produktu. Produkty, które najczęściej stają się obiektem zafałszowań to alkohol, przyprawy, miód, mięso mielone oraz suplementy diety ze względu na łatwość wymieszania składników w produkcie końcowym oraz trudności w późniejszym rozpoznaniu zafałszowania.
Źródła:
http://www.foodandwine.com/
Przeczytaj także
9 lutego 2017 Komisja UE ogłosiła, że planuje wprowadzić restrykcje dotyczące maksymalnej zawartości akrylamidu w produktach spożywczych typu convenience (żywność wygodna) np. produkty dla dzieci, chipsy, płatki śniadaniowe.