Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Import maszyn rolniczych spoza Unii Europejskiej staje się coraz bardziej istotny dla polskich rolników. W poszukiwaniu nowych rozwiązań technologicznych, które mogą zwiększyć efektywność i produktywność, przedsiębiorstwa rolnicze coraz częściej zwracają się ku rynkom międzynarodowym. Jednakże, decyzja o zakupie maszyn z krajów trzecich niesie ze sobą nie tylko potencjalne korzyści, ale również szereg obowiązków i wyzwań. W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej regulacjom dotyczącym importu maszyn rolniczych spoza Unii Europejskiej oraz omówimy procedury kontroli fitosanitarnej.
W ramach Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) każda maszyna, która ma być wprowadzona do obrotu, musi przejść wnikliwą procedurę oceny zgodności. Producenci lub ich upoważnieni przedstawiciele stosują jedną z procedur oceny zgodności, aby potwierdzić, że maszyna spełnia wymagania określone w dyrektywie maszynowej. W praktyce oznacza to, że maszyna musi być zgodna z normami bezpieczeństwa, jakością i innymi przepisami. Ocena zgodności obejmuje analizę aspektów formalnych i praktycznych, weryfikację dokumentacji maszyny oraz ocenę ryzyka.
Aby przeczytać artykuł musisz założyć i zalogować się na darmowym koncie czytelnika FoodFakty
Załóż kontoPrzeczytaj także
Wraz ze wzrostem zainteresowania tego typu produktami, pojawiają się częste pytania wśród producentów lub dystrybutorów, jak określić pochodzenie tych produktów. Jak dokładnie ustalić, z jakiego kraju pochodzi dany suplement diety?
Na podstawie oceny ryzyka przeprowadzonej przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH – PIB należy uznać, że spożycie produktu może wiązać się z zagrożeniem dla zdrowia ludzi.
Raport przygotowany przez organizację RoślinnieJemy analizuje aktualne wyzwania stojące przed systemem produkcji żywności oraz możliwe kierunki jego transformacji.