Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Według danych WAPA w styczniu 2023 w europejskich chłodniach było 4,05 mln ton jabłek. Dane na dzień 1 lutego 2023 wskazują na upłynnienie 674 tys. ton tych owoców. Oznacza to, że w lutym było 3,34 mln ton jabłek. W analogicznym okresie roku ubiegłego zapasy jabłek w europejskich chłodniach wynosiły 3,6 mln. Liderem ponownie jest Polska z 1,06 mln ton jabłek w chłodniach. Drugie miejsce zajmują Włochy (961 tys. ton), zaś trzecie – Francja (460 tys. ton jabłek). Biorąc pod uwagę odmiany – według danych WAPA największy udział w zapasach ma odmiana Golden Delicious, której zapasy wynoszą 733 tys. ton. W porównaniu do zeszłego roku są sporo niższe, bowiem w analogicznym okresie ubiegłego roku było ok. 940 tys. ton jabłek odmiany Golden.
Pogoda w Europie znacząco ograniczy podaż oliwy z oliwek
Susza w Hiszpanii, największym na świecie producencie oliwy z oliwek, prawdopodobnie zmniejszy w roku 2023 ich produkcję o 50% w porównaniu rokiem poprzednim. Hiszpania odpowiada za około 40% światowej produkcji. Fale upałów w czasie kwitnienia drzew oliwnych zeszłej wiosny i dotkliwa susza od zeszłego lata w Hiszpanii, a także u producentów numer dwa i cztery – we Włoszech i w Portugalii – spowodowały zmniejszenie zapasów. Jedynie trzeci największy producent w UE, Grecja, która nie została dotknięta przez warunki pogodowe, spodziewała się poprawy produkcji, choć nie na tyle, by zrównoważyć spadek w Hiszpanii. Hiszpańskie stowarzyszenie eksporterów Asoliva szacuje, że w tym roku na świecie będzie dostępne co najmniej 10% mniej oliwy z oliwek w stosunku do 3,1 mln ton wyprodukowanych w ubiegłym sezonie.
Światowe Stowarzyszenie Jabłek i Gruszek (WAPA) zaktualizowała prognozy produkcji na południowej półkuli w 2023 roku
WAPA podczas swojego ostatniego dorocznego walnego zgromadzenia na Fruit Logistica przedstawiło m.in. prognozę zbiorów jabłek i gruszek na półkuli południowej na nadchodzący sezon. Ze względu na zjawiska pogodowe prognoza zbiorów została skorygowana w dół. Początkowa prognoza na sezon 2023, która szacowała 6% i 1% wzrost dla jabłek i gruszek w porównaniu do 2022 roku, została zrewidowana w świetle intensywnych zjawisk pogodowych, które dotknęły kilka krajów na półkuli południowej. Jeśli chodzi o jabłka, zaktualizowana prognoza zbiorów na półkuli południowej w 2023 roku sugeruje wzrost o 2% do łącznej ilości 4.974.990 ton w porównaniu do ubiegłego roku (4,859,026 ton). Mniejsze zbiory jabłek spodziewane są w Nowej Zelandii, (457,675 ton, -9% w stosunku do 2022 r.), Australii (-8% w stosunku do 2022 r., do łącznej ilości 290.000 ton), oraz RPA (1.142.880 ton, spadek o 5%). Jeśli chodzi o gruszki, plantatorzy z południowej półkuli przewidują niewielki spadek zbiorów (-1%), które obniżą się do 1.319.601 ton. Podczas gdy oczekuje się, że Argentyna i Chile zwiększą swoją produkcję odpowiednio o 4% i 2%, produkcja RPA (-6%), Australii (-16%) i Nowej Zelandii (-19%) ma się obniżyć.
Maroko zwiększa eksport malin do UE
Maroko odnotowuje dynamiczny wzrost eksportu mrożonych malin do Unii Europejskiej, z 3,6 tys. ton w 2020 r. do 16,7 tys. ton w 2022 r. Oznacza to czterokrotny wzrost w ciągu zaledwie dwóch lat. Zwiększył się również eksport malin świeżych. Wzrósł również eksport świeżych malin, osiągając wielkość 56 200 ton w 2022 roku. Maroko kładło nacisk na eksport produktów o wysokiej wartości dodanej, ale wraz z rozwojem produkcji świeżych malin i innych jagód na eksport, głównie do krajów UE, pojawiła się szansa na rozwój jagód mrożonych. Maroko z każdym kolejnym rokiem staje się poważniejszą i tańszą alternatywą dla Europejskiej maliny.
Źródło: www.agronomist.pl
Przeczytaj także
Komunikat nr 398 z dnia 3.04.2023 r. w sprawie akredytacji jednostek certyfikujących w zakresie programu GLOBALG.A.P. Chain of Custody.
Unijna podaż warzyw w 2022 może się skurczyć na skutek niekorzystnych uwarunkowań pogodowych.
W Pompejach będzie uprawiana winorośl metodami sprzed 2 tysięcy lat.