Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Ceny jabłek
Sytuacja na rynku jabłek jest wciąż trudna. Ceny jabłek nie odnotowują znaczących wzrostów. Ani Nowy Rok, ani styczeń nie przyniósł przełamania w handlu jabłkami. Najdroższą obecnie odmianą jest Gala. Jej paskowane sorty kosztują obecnie 1,8- 1,9 zł/kg. Odmiany z rozmytym rumieńcem są znacznie tańsze i nie przekraczają 1,3 zł/kg. Za Galę Must otrzymać można maksymalnie 1,1 zł/kg. Również w przypadku tańszych odmian nie widać tendencji wzrostowych. Za Szampiona czy Ligola w kalibrze od 7 obecnie otrzymać można 0,80 zł/kg. Odmiana Idared jest jeszcze tańsza - 0,70 zł/kg. Gloster obecnie jest wyceniany na jedyne 0,65 zł/kg. Niskie ceny wielu odmian powodują, że ich sortowanie staje się nieopłacalne i trafiają do przetwórstwa.
Rosja szybko rozwija sadownictwo i szkółkarstwo
W 2021 r. rosyjscy rolnicy zanotowali rekord produkcji owoców. Zbiory brutto we wszystkich kategoriach gospodarstw wyniosły 3,9 mln ton, czyli o 7% więcej niż w 2020 roku. Wzrost wielkości produkcji wynika przede wszystkim z wysokiego tempa zakładania nowoczesnych intensywnych sadów i szkółek. Tradycyjnie wiodącymi regionami na tym obszarze są Terytorium Krasnodaru, Republika Kabardyno-Bałkańska, pozostający pod kontrolą Rosji Krym i Dagestan. Głównymi rodzajami owoców uprawianych w kraju są jabłka, śliwki, czereśnie, morele, porzeczki, maliny i truskawki. Ponadto obecnie aktywnie rozwija się produkcja borówek. Ministerstwo Rolnictwa Rosji udziela znacznego wsparcia dla tego obszaru produkcji roślinnej, m.in. poprzez „stymulacyjną” dotację na pokrycie części kosztów zakładania i pielęgnacji wieloletnich plantacji owoców, w tym szkółek. Przewiduje również preferencyjne inwestycje i pożyczki krótkoterminowe, rekompensatę kosztów bezpośrednich poniesionych na tworzenie i modernizację obiektów agrobiznesu oraz udzielanie dotacji małym przedsiębiorstwom na wsi.
Chiny zezwalają na edycję genów roślin
Chiny opublikowały wstępne reguły dla zatwierdzania roślin o edytowanym genomie, aby polepszyć bezpieczeństwo żywnościowe kraju. Edycja genów jest postrzegana niektórych naukowców jako mniej ryzykowna metoda niż modyfikacje genetyczne, które obejmują przenoszenie genów między gatunkami. W ostatnim czasie zatwierdzono także regulacje wyznaczające jasną ścieżkę do dopuszczenie upraw modyfikowanych genetycznie. Chińskie instytuty naukowe intensywnie pracują nad rozwojem technologii genetycznych, stąd oczekiwanie dużej elastyczności reguł dopuszczenia do upraw.
McDonald's zmniejsza porcje frytek w Japonii
Japoński oddział McDonald's ogłosił na początku stycznia, że uszkodzenia portu w Vancouver po powodzi oraz inne zaburzenia w dostawach od zeszłego roku spowodują opóźnienie dostaw z Ameryki Północnej. W wyniku tego przez ok. miesiąc oferowany będzie tylko najmniejszy rozmiar porcji frytek, aby zapewnić nieprzerwany dostęp do towaru dla klientów. Podobny krok, przez ok. tygodnia, zastosowano pod koniec grudnia. McDonald's posiada w Japonii ok. 2900 punktów sprzedaży.
Źródło: www.agronomist.pl
Przeczytaj także
W ostatnich latach polskie produkty rolno-spożywcze stają się coraz bardziej popularne na rynkach zagranicznych. W 2019 r. Polska była 15. największym eksporterem produktów rolno-spożywczych na świecie i odpowiadała za ponad 2% światowego oraz niemal 6% unijnego eksportu produktów rolnych. Do wzrostu eksportu i konsumpcji polskich artykułów rolno-spożywczych za granicą przyczyniają się przede wszystkim skuteczne działania informacyjno-promocyjne.
W tym roku według prognoz światowy rynek jabłek doświadczy spadku podaży, jednak przejściowe problemy producentów z Chin i Indii oraz Rosji nie sprawią, że w długofalowej perspektywie sadownicy z pozostałych rynków podyktują ceny. Produkcja jabłek staje się, bowiem coraz bardziej konkurencyjna, a kraje takie jak Turcja, RPA, Ukraina, Węgry, Mołdawia, Serbia oraz Iran istotnie zwiększają własne moce produkcyjne i eksportowe.
Nowy Jork, 11 sierpnia 2021 r. raport Bloomberg – Rynek żywności pochodzenia roślinnego może stanowić ok. 7,7% światowego rynku białka do 2030 r. A wartościowo szacuje się, że będzie wart ponad 162 mld USD, w porównaniu do 29,4 mld USD w 2020 r. W tym samym czasie zapotrzebowanie na białka zwierzęce, może osiągnąć wartość 1,2 bln USD. Jak w takim razie zachowują się poszczególni wielcy gracze oraz jak kształtuje się sytuacja na polskim rynku produktów konsumenckich?